Nieznane, odnalezione po śmierci. „Było… wspomnienia z młodości” Tamary Kołakowskiej
24 marca, 2021
Serial, który wciąga od pierwszej sekundy. ,,Od nowa” premierowo już na DVD
24 marca, 2021

To, o czym myślał, pisał i mówił. Premiera biografii „Gustaw. Opowieść o Holoubku”

Autorka książki odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka (fot. mat. pras.)

Aktor, reżyser, admirator tradycji, mąż, ojciec, dziadek, najlepszy przyjaciel, kibic, kompan do brydża, kawiarniany bywalec, czarodziej życia… To być może jeszcze nie wszystkie oblicza niezwykłego człowieka, jakim był Gustaw Holoubek. Właśnie ukazała się jego pierwsza po wielu latach biografia. Dlaczego teraz? Bo ciągle żyje w pamięci widzów oraz był i nadal jest kimś więcej niż wspaniałym aktorem. Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważna jest jego niezłomna postawa etyczna. Autorka książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku” Zofia Turowska odkrywa nieznane fakty z jego życia, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym. Zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów – dotychczas nieomawianych.

„Gustaw. Opowieść o Holoubku” to znaczące sceny z jego życia, to Gustaw na tle historii, we wspomnieniach rodziny, przyjaciół i kolegów, bardziej codzienny niż pomnikowy: mąż, ojciec, dziadek, mądry, uroczy człowiek, zwyczajnie nadzwyczajny przyjaciel, niezwyczajny kibic, kompan do brydża, pokera, niezwykły opowiadacz dykteryjek. Dżentelmen o magnetycznym głosie i uwodzicielskim spojrzeniu. Człowiek mądrego słowa, riposty, dowcipu. Inteligent, który kreował życie, jakiego pragnie. Patrzył do przodu, nie za siebie.

To, o czym myślał, pisał, mówił, jest w tej książce najważniejsze i ciągle aktualne. Ma się wrażenie, że Holoubek wcale nie odszedł…  

O autorce

Zofia Turowska to absolwentka wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka sagi rodziny Onyszkiewiczów „Gniazdo”, współautorka kultowego reportażu – dokumentu o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, o łódzkiej Szkole Filmowej „Filmówka” oraz o Zespole Filmowym TOR, biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz „Nie wszystko na sprzedaż”, a także biografii „Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet”.

Napisała też opowieść o Zofii Nasierowskiej „Fotobiografia”, biografię Janusza Majewskiego „Film – kobieta jego życia”, a także otoczyła literacką opieką książkę Magdaleny Zawadzkiej „Gustaw i ja”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *