Animacja po raz pierwszy Najlepszym Filmem. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe Orły
22 czerwca, 2021
„Wąski pas lądu”. Literacki portret jednego z największych malarzy XX wieku
24 czerwca, 2021

Jak pamiętamy i dlaczego zapominamy? Fascynująca analiza „Zrozumieć pamięć”

Zapominanie jest w rzeczywistości częścią bycia człowiekiem (fot. pxhere.com)

Czy kiedykolwiek poczułaś/eś falę paniki, nie mogąc przypomnieć sobie nazwiska aktora z filmu, który widziałaś/eś w zeszłym tygodniu? Czy zdarzyło ci się wejść do pokoju i zapomnieć dlaczego tam poszłaś/poszedłeś? Pewnie martwisz się, że zaniki pamięci mogą być wczesnym objawem choroby Alzheimera. W rzeczywistości dla zdecydowanej większości z nas te przykłady zapominania są całkowicie normalne. Dlaczego? Ponieważ chociaż pamięć jest niesamowita, to daleko jej do doskonałości. To, że czasami zawodzi, nie oznacza, że jest zepsuta lub chora. Zapominanie jest w rzeczywistości częścią bycia człowiekiem. Ludzka pamięć to nie kamera rejestrująca wszystkie dźwięki i obrazy, na jakie jest wystawiona. Zapamiętuje się tylko to, na co zwraca się uwagę. „Zrozumieć pamięć” to fascynująca analiza tego, jak pamiętamy i dlaczego zapominamy. To też pierwsza książka z gatunku non-fiction autorstwa Lisy Genovej.

Czy utracone wspomnienia są tylko chwilowo niedostępne czy też wymazane na zawsze? Jaka jest różnica między zwykłym zapominaniem, a zapominaniem z powodu choroby? Jak głęboki wpływ na pamięć mają emocje, sen i stres?

„Przepiękna, fascynująca i bardzo ważna książka o wielkiej tajemnicy, jaką jest ludzka pamięć” – uważa Daniel Gilbert, profesor psychologii na Harvardzie. „Wykorzystując naukowe doświadczenie i niezwykły dar do tworzenia historii, Lisa Genova zdradza tajniki działania pamięci” – podkreśla Steven Pinker, profesor psychologii na Harvardzie, autor bestsellera „Jak działa umysł”. „Niezwykle przystępnie podana wiedza na temat naszej pamięci” – ocenił Booklist.

O autorce

Lisa Genova to amerykańska pisarka, doktor nauk medycznych na Uniwersytecie Harvarda, która specjalizuje się w neurobiologii. Jej debiut powieściowy – „Motyl”, opowiadający przejmującą historię kobiety zapadającej na chorobę Alzheimera, okazał się wielkim sukcesem. Przez ponad 40 tygodni utrzymywał się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Na podstawie tej książki nakręcono film, zatytułowany „Motyl. Still Alice” z Julianne Moore w roli głównej, za którą otrzymała ona statuetkę Oscara.

Ponadto napisała jeszcze „Kochając syna”, „Sekret O’Brienów”, „Lewa strona życia” i „Życie za wszelką cenę”. Przemówienia Lisy Genovy na konferencjach TED zostały dotąd obejrzane ponad cztery miliony razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *