„Niby majętni, a jedli zgniłe kartofle”. Filip Bajon o kuchni filmu „Kamerdyner”
29 września, 2018
Niespełniony mimo światowego sukcesu. Nieznany portret Krzysztofa Kieślowskiego
2 października, 2018

„Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Zimą nikt jej nie pokonał

K2 zimą (fot. wikipedia.org)

K2 to góra zabójca. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem, że to najtrudniejsza góra świata. Zimą nikt jej jeszcze nie pokonał. Ostatnio próbowali Polacy w ramach Narodowej Zimowej Wyprawy, która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Książka Piotra Trybalskiego „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to reporterski zapis, a jednocześnie analiza tej jednej z największych w historii himalaizmu wyprawy na drugi szczyt Ziemi. Autor próbuje też odpowiedzieć, dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków.

„Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać” – od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, szczyt na wysokości 8611 m n.p.m. Doborowy oddział himalaistów dowodzony przez legendarnego Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry. To wszystko rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

Książka przedstawia więc przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę przez lodowiec Baltoro do bazy położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji, w tym narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje także akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski.

Realny cel czy przejaw narodowej megalomanii?

Piotr Trybalski opisał zimowe zdobywanie najwyższych szczytów nie tylko z perspektywy tych, którzy dzień po dniu walczyli o każdy metr K2, ale także tych, którzy zostali w kraju: himalaistów, wspinaczy, ekspertów i miłośników gór. Wielu z nich nie ukrywało krytycznego stosunku do przebiegu wyprawy i podsycanej przez media wysokogórskiej euforii.

Co poszło nie tak? Dlaczego tak długo przygotowywana i kosztowna wyprawa nie zakończyła się wejściem na szczyt? A właściwie, po co polskim himalaistom zimowe wejście na K2? To realny cel, czy raczej przejaw narodowej megalomanii? „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to ukazuje nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Wyprawa na K2 dla Trybalskiego tak naprawdę okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

Piotr Trybalski ze swoją książką (fot. Facebook)

O autorze

Piotr Trybalski to dziennikarz i fotograf, autor książek i licznych publikacji prasowych, zdobywca nagrody Travel Photographer of the Year. Od wielu lat podróżuje, organizując wyprawy ekspedycyjne, warsztaty fotografii reporterskiej i krajobrazowej. Współautor książki „Ja, pustelnik” o życiu Piotra Pustelnika, trzeciego Polaka zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum. Obecnie pracuje nad kolejną książką o górach – biografią Andrzeja Zawady, legendarnego lidera wypraw wysokogórskich i fundatora himalaizmu zimowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *