„Znał się nieomal na wszystkim”. Teksty przełomowe Stanisława Lema w jednym tomie
11 grudnia, 2018
„Warto się przejrzeć przed świętami”. Gabriela Muskała nie tylko o filmie „Fuga”
12 grudnia, 2018

Sukcesy i tragedie w czasie wypraw. Bestseller „Polskie Himalaje” na nowo

Polacy stali się mistrzami jednego z najbardziej ekstremalnych sportów na świecie (fot. pixabay.com)

Najważniejsze wyprawy i osiągnięcia, pierwsze wejścia na niezdobyte wcześniej szczyty, złote lata polskiego himalaizmu zimowego i największe tragedie, będące udziałem polskich wypraw. Bogato ilustrowana książka „Polskie Himalaje” to doskonała lektura dla tych, którzy pragną zrozumieć tajemnicę przyciągania gór i fenomen Polaków, którzy stali się mistrzami jednego z najbardziej ekstremalnych sportów na świecie. Publikacja, autorstwa Janusza Kurczaba, Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego, uzupełniona została o niezwykle emocjonujące wydarzenia z ostatnich dwóch dekad.

Czytelnik dowie się z niej, jak rodził się polski himalaizm, dlaczego Polacy ruszyli w góry i jak ustanawiano pierwsze rekordy. Książka opowiada o osiągnięciach Polaków w przejściach stylem alpejskim, samotnych wejściach i wyznaczaniu nowych dróg na szczyty. Nie brak tu także mrożących krew w żyłach opowieści o największych tragediach, będących udziałem polskich wypraw.

Zaktualizowana jednotomowa edycja bestsellerowego obejmuje też lata 1998-2018. Autorzy przytaczają w niej najnowsze osiągnięcia Polaków, znane z telewizyjnych i internetowych relacji, które śledzono z zapartym tchem, jak chociażby wyprawy na Broad Peak, K2 czy Nanga Parbat.

Ama Dablam, szczyt w Nepalu w paśmie Himalajów (fot. pixabay.com)

O kobietach-wspinaczach

Osobna część książki poświęcona jest kobietom-wspinaczom. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwszą damą światowego himalaizmu. Tej światowej czołówce kroku dotrzymują m.in. Anna Czerwińska, czy Kinga Baranowska. Publikacja zawiera też unikatowy leksykon polskiego himalaizmu. W tej części można znaleźć kompendium wiedzy wzbogacone hasłami objaśniającymi nazwy i pojęcia, które można spotkać podczas lektury.

To bogato ilustrowanego wydawnictwo poświęcone udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata: Himalajów i Karakorum to po prostu obowiązkowa pozycja dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej.

O autorach

Janusz „Jano” Kurczab to polski sportowiec i autor książek o wspinaczce górskiej. Dwukrotny indywidualny mistrz Polski w szpadzie. Był jednym z dwóch w historii sportowców, którzy otrzymali złoty medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” w różnych dyscyplinach. Drugą jego pasją była wspinaczka górska. W 1973 roku był uczestnikiem wyprawy będącej pierwszym polskim przejściem drogą Major na wschodniej ścianie Mount Blanc. Obok Andrzeja Zawady był najwybitniejszym kierownikiem himalajskich ekspedycji z czasów wielkich narodowych i klubowych wypraw. Pokierował sześcioma wyprawami. Autor kilkunastu książek, m.in. „Shispare. Góra wyśniona”, „K2 8611 m. Ostatnia bariera”, „Na szczytach Himalajów”, „Wokół Annapurny i Dhaulagiri. Trasy i szczyty trekkingowe”.  Zmarł w 2015 roku.

Wojtek Fusek, przez 26 lat był związany z „Gazetą Wyborczą”. Zaczynał w dziale sportowym, którym kierował dwa lata. Przez dziewięć szefował „Gazecie Stołecznej”, był dyrektorem oddziałów lokalnych, współtwórcą i dyrektorem serwisu Sport.pl, dyrektorem wydawniczym „GW” oraz zastępcą redaktora naczelnego „GW”. Jest konsultantem ds. strategii kontentowych, redaguje i pisze teksty, scenariusze oraz książki o górach. Współpracuje z tygodnikiem „Newsweek” i serwisem Newsweek.pl. Autor bloga „Pod górę”. Ma liczący tysiąc tomów księgozbiór górski. Pasjonat ski-alpinizmu, uczestnik rajdów „Camell Trophy” i „Gauloisse”, przemierzył Spitsbergen, Amerykę Południową, wędrował przez Himalaje. Pochodzi ze sportowej rodziny.

Jerzy Porębski, urodzony 1956 w Bielsku-Białej agent literacki książek górskich, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pasjonat kultury górskiej, wspinaczki, a także historii. Miłośnik literatury podróżniczej, interesuje się odkryciami i odkrywcami. Twórca filmów o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Pomysłodawca i producent wykonawczy wydanej przez Agorę serii książek i filmów z cyklu „Polskie Himalaje”. Współzałożyciel i członek zarządu powołanej w czeskiej Ostrawie fundacji kultury górskiej „Historie dobrodruzstvi”. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach górskich. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii. Silnie związany z Beskidami, wierny kibic Podbeskidzia Bielsko-Biała, zafascynowany śląską gwarą.

(fot. archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *