Z ziemi polskiej do włoskiej. „Słodki koniec dnia” o sile słowa i pasji życia
10 maja, 2019
Na przemian bawi i przeraża. Spektakl „Śmieszne miłości” w Teatrze WARSawy
11 maja, 2019

Wolność jednostki wobec systemu. „Łowca” poluje w Teatrze Ateneum

Emilia Komarnicka, Adrian Zaremba w roli tytułowego łowcy i Tomasz Schuchardt (fot. Bartek Warzecha)

To niepokojący i mroczny thriller w klimacie podobnym do twórczości George’a Orwella, „Miasteczka Twin Peaks” Davida Lyncha i „Stalkera” Andrieja Tarkowskiego. Teatr Ateneum na swojej Scenie 61 jako pierwszy pokazuje „Łowcę” autorstwa Dawn King warszawskiej publiczności w przekładzie Kamili Jansen. Tę wciągającą opowieść przybliżają młodzi twórcy: Emilia Komarnicka, Olga Sarzyńska, Tomasz Schuchardt, a w rolę tytułową wciela się Adrian Zaremba. Reżyseruje Wojciech Urbański. 

Kraj pogrążony jest w kryzysie. Pola są zalane, brakuje jedzenia, a w ludziach rodzi się strach. Kiedy okazuje się, że farma Covey’ów również nie osiągnie założonych celów władza wysyła do nich Wilhelma Bloora, żeby przeprowadził śledztwo. Wilhelm jest tresowanym od najmłodszych lat łowcą lisów, a jego misja ma na celu odnalezienie zwierząt, które odpowiadają za zarazę.

W trakcie trwającego śledztwa rodzi się jednak więcej pytań niż odpowiedzi, a zaskakujący bieg wydarzeń na zawsze zmieni życie bohaterów… – Ten tekst zadaje podstawowe pytanie: czy istnieje tzw. wolność jednostki wobec systemu, czy jednostka ma jakąkolwiek szansę wygrać z tym potworem – mówi Emilia Komarnicka. Aktorkę zastanawia też to, czy teraz poprzez portale społecznościowe ludzie nie są bardziej manipulowani i zniewoleni niż w przeszłości.

(fot. Bartek Warzecha)

O autorce sztuki

Dawn King to angielska autorka pisząca dla teatru, filmu, radia i telewizji. Jej sztuka „Łowca” (po angielsku „Foxfinder”) została obsypana licznymi wyróżnieniami, zdobywając m.in. główną nagrodę w konkursie młodej dramaturgii Papatango Theatre Company (2011) oraz nagrodę dramaturgiczną Royal National Theatre (2013).

W 2012 roku znalazła się na liście najlepszych sztuk Off West Endu, a Dawn King została okrzyknięta najbardziej obiecującym dramaturgiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *