Odkłamywanie mitów? Plakaty kubańskie na tle twórczości w Polsce i Czechosłowacji
10 sierpnia, 2019
Najbogatszy produkt sportowy na świecie. „Klub” czyli cała prawda o Premier League
13 sierpnia, 2019

Sekrety, które ukrywamy sami przed sobą. Powieść „Płynąc do domu” Deborah Levy

Pisarka Deborah Levy została nominowana do nagrody „Man Booker Prize” za powieść „Płynąc do domu” (fot. mat. pras.)

Wyjaw mi historię swego życia, a pomogę ci o niej zapomnieć. „Płynąc do domu” to epika najwyżej próby. Jej autorka Deborah Levy to jedna z najoryginalniejszych współczesnych pisarek, dwukrotna finalistka „Man Booker Prize”. Za swoją najnowszą powieść również została nominowana do tej prestiżowej nagrody. Na kartach książki subtelnie i wnikliwie przygląda się skomplikowanym miłosnym relacjom i pozornie trwałym rodzinnym więzom. Obnaża prawdę o sekretach tak bolesnych, że ukrywamy je sami przed sobą.

Willa pod Niceą, wibrujące napięciem gęste powietrze przesycone zapachem rozgrzanej ziemi. W basenie unosi się nagie kobiece ciało. To Katie Finch – rudowłosa miłośniczka roślin, której niespodziewana obecność zburzy przez lata budowany rodzinny spokój. Po tych wakacjach nic nie będzie takie samo. Czy po pełnym tajemnic i niedopowiedzeń lecie można zapomnieć o traumach i grzechach i niezauważalnie wrócić do codzienności?

„Nowatorska, świeża, a przy tym głęboka… Lektura tej książki jest jak użądlenie osy” – pisze „The Denver Post”. „Epika najwyższej próby – dodaje „The Independent”. Z kolei zdaniem dziennika „The Telegraph”, „Levy to pełna życia, inteligentna literacka bestia”.

(fot. Sheila Burnett)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *