Erotyczna odyseja kosmiczna. Binoche, Pattinson i Buzek w filmie „High Life”
15 marca, 2019
„Humor w czystej i bezpośredniej postaci”. Dwie ekspozycje w Muzeum Karykatury
17 marca, 2019

Krótka przerwa czy koniec małżeństwa? Urzekająca powieść „Przed końcem zimy”

To pierwsza od 16 lat powieść jednego z najwybitniejszych irlandzkich pisarzy (fot. mat. pras.)

Bernard MacLaverty z wybitną empatią kreśli czuły portret ludzi zmęczonych i poobijanych, ale wciąż gotowych walczyć o swoje szczęście. „Przed końcem zimy” to pierwsza od 16 lat powieść tego jednego z najwybitniejszych irlandzkich pisarzy. W przygotowaniu jest jej ekranizacja w reżyserii Johna Crowleya, twórcy filmów „Brooklyn i Szczygieł” na podstawie powieści Donny Tartt.

Gerry i Stella, starsze małżeństwo z Glasgow, przybywa do Amsterdamu na kilkudniowe wczasy. Atmosfera jest jednak daleka od sielskiej: trwa zima, znad Morza Północnego wieje lodowaty wicher i w życiu bohaterów temperatura również ciąży ku zeru. Gerry znieczula nudę swojej emerytury alkoholem, a Stella przestaje widzieć sens w podtrzymywaniu pozorów miłości.

Czy wędrując nad malowniczymi kanałami i przesiadując w amsterdamskich pubach tych dwoje dojdzie do wniosku, że krótka zimowa przerwa oznacza tak naprawdę koniec ich małżeństwa?

Jednoznacznie pozytywne opinie

– Dlaczego MacLaverty nie zyskał jeszcze statusu jednego z cudów świata? Jego nowa powieść będzie moim świątecznym prezentem dla samej siebie – mówi Hilary Mantel, dwukrotna zdobywczyni Man Booker Prize.

– Małą, delikatną powieść o starym małżeństwie zagubionym w obcym mieście czyta się tak, jakby od przetrwania tej jednej miłości zależały losy całego świata – dodaje Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *