Historia Tristana i Izoldy w różnych epokach. „Była sobie miłość” wzrusza do łez
1 maja, 2019
Wstrząsający dramat z życia europejskich uchodźców. Film „Tranzyt” już w kinach
3 maja, 2019

„To pisarka, która rozumie życie”. Obsypana nagrodami powieść „Wąż z Essex”

Powieść wyróżniona została British Book Award jako książka roku 2017 (fot. mat. pras.)

To współcześnie napisana powieść wiktoriańska zadająca kłam powszechnym opiniom na temat tej epoki i stawiająca pytania na temat granicy między wiarą a sceptycyzmem, niezależnością i byciem w związku. „Wąż z Essex” autorstwa Sarah Perry odniósł wyjątkowy sukces komercyjny w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie stał się bestsellerem. Powieść została książką roku sieci Waterstones oraz zdobyła tytuł British Book Awards 2017. Otrzymała kolejnych osiem nominacji do prestiżowych nagród, w tym do Costa Novel Award 2017 i Bailey’s Women’s Prize for Fiction 2017, Wellcome Book Prize, the International Dylan Thomas Prize oraz New Angle Prize for Literature.

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża, Cora i jej syn Francis – chłopiec ekscentryczny i zamknięty sobie – wyjeżdżają ze stolicy do Essex z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny „Wąż z Essex”, który w przeszłości miał ponoć panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka-amatorka, jest zachwycona i przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia. 

Poznaje Williama Ransome’a, pastora w Aldwinter, który nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem plotki o wężu tylko odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Will i Cora nie zdając sobie z tego sprawy, zaczynają budować intensywną relację. Choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nawzajem ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. 

O autorce

Sarah Perry urodziła się w hrabstwie Essex w 1979 roku. Była stypendystką Biblioteki Gladstone’a oraz laureatką stypendium rezydencjalnego w Pradze. Jej pierwsza powieść „After Me Comes the Flood” otrzymała nominację do Guardian First Book Award oraz Folio Prize i zdobyła East Anglian Book of the Year Award w 2014 roku.

Książki autorki są tłumaczone na piętnaście języków, a eseje i prozę transmitowały rozgłośnie BBC Radio 4 i RTE 1. Sarah Perry pisuje recenzje dla „Guardian” i „Financial Times”. Mieszka w Norwich.

Niekończące się zachwyty

– Literacki fajerwerk, powieść o niepokornych apetytach, w której na mokradłach splatają się pożądanie i wiara, lecz prawdziwym cudem okazuje się przyjaźń. Sarah Perry posiadła rzadki dar przedstawiania w prozie nieprzedstawialnego, co znaczy, że to pisarka, która rozumie życie mówi Jessie Burton. „Wąż z Essex” mnie zachwycił. To książka tajemnicza, intymna i mądra, wspaniała powieść o mechanizmach życia, miłości i wiary, o nauce i religii, sekretach, tajemnicach oraz skomplikowanych i niespodziewanych zmianach uczuć. Chyba nie czytałam piękniejszych opisów miejsc i przyrody. „Wąż z Essex” jest tak dobry, że strony powieści wydają się świecić dziwnym blaskiem. Kiedy tylko skończyłam, od razu zaczęłam czytać od początku podkreśla Helen MacDonald.

Zastanawiam się, czy gdyby Charles Dickens i Bram Stoker połączyli siły, żeby napisać wielką powieść wiktoriańską, rezultat przewyższyłby „Węża z Essex”? Nie mam wątpliwości, że Sarah Perry po wydaniu zaledwie dwóch powieści, jest dziś w gronie najciekawszych autorek i autorów brytyjskich zauważa John Burnside. To powieść, którą trzeba się rozkoszować: błyskotliwe i ujmujące dzieło wyjątkowo utalentowanej autorki – zachwyca się Sarah Waters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *