„Czechosłowacki elementarz” dla Polaków. „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”
9 grudnia, 2018
„Znał się nieomal na wszystkim”. Teksty przełomowe Stanisława Lema w jednym tomie
11 grudnia, 2018

Ryzykowali życiem, by poznawać świat. Losy „Wybitnych odkrywców i podróżników”

Najnowsza książka Marii i Przemysława Pilichów prezentuje losy 28 polskich podróżników i odkrywców (fot. mat. pras.)

Badacze, antropolodzy, botanicy, orientaliści, ale też alpiniści i żeglarze. W sumie aż dwudziestu ośmiu niezwykłych polskich odkrywców i podróżników, którzy z odwagą i determinacją mierzyli się z przeciwnościami losu, by poznawać świat. Ich inspirujące życiorysy przybliża książka „Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy”, autorstwa Marii i Przemysława Pilichów. To z niej można dowiedzieć się, że człowiek zdolny jest samotnie przepłynąć Atlantyk i zdobyć szczyt najwyższej góry świata.

Opisani w książce odkrywcy i podróżnicy niekiedy ryzykowali zdrowie i życie, by badać oraz opisywać nieznane części świata. Często ich pasja podróżowania, czy wręcz misja odkrywcy-badacza była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo wybitnych dokonań docenianych na świecie, są w Polsce zapomniani.

Wśród 28 bohaterów na szczególną uwagę zasługują m.in.: Leonid Teliga – legenda polskiego żeglarstwa, który samotnie opłynął pod żaglami świat, Alfred Jahn – jedyny Polak, który poznał wszystkie kraje arktyczne oraz Bronisław Piłsudski – brat Józefa, zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Ajnów zwanych „kosmatymi ludźmi”. Wśród prezentowanych sylwetek nie zabrakło również kobiet, jak choćby Maria Czaplicka – pierwsza wykładowczyni antropologii w Oxfordzie, Teresa Remiszewska – prekursorka samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – aktorka, która poświęciła karierę sceniczną na rzecz pasji podróżniczej czy Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka na Evereście.

Pełną listę uzupełniają: Ewa Dzieduszycka, Julian Fałat, Ewa Felińska, Arkady Fiedler, Gaspar da Gama, Michalina Isaakowa, Jaksa z Miechowa, Antoni Jakubski, Ryszard Kapuściński, Józef Kowalewski, Antoni Malczewski, Leopold Niemirowski, Ferdynand Ossendowski, Edward Piekarski, Marian Raciborski, Ludomir Sawicki, Józef Siemiradzki, Józef  Warszewicz, Hugo Zapałowicz, Andrzej Zawada i Józef  Zwierzycki.

(fot. mat. pras.)

O autorach

Maria i Przemysław Pilichowie są wspólnie autorami wielu publikacji, m.in. „Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna”, „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”, „Polska. Ilustrowany przewodnik” oraz licznych artykułów o tematyce krajoznawczo-turystycznej, m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Poznaj Swój Kraj” i „Poznaj Świat”.

Oboje są przewodnikami turystycznymi, pilotami wycieczek i wykładowcami. Wyróżnieni zostali wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i organizacji społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *