Ryzykowali życiem, by poznawać świat. Losy „Wybitnych odkrywców i podróżników”
10 grudnia, 2018
Sukcesy i tragedie w czasie wypraw. Bestseller „Polskie Himalaje” na nowo
12 grudnia, 2018

„Znał się nieomal na wszystkim”. Teksty przełomowe Stanisława Lema w jednym tomie

„Diabeł i arcydzieło” zawiera m.in. nieznane dotąd teksty Stanisława Lema (fot. mat. pras.)

Nauka, literatura i wizje przyszłości, z których wiele stało się rzeczywistością. „Diabeł i arcydzieło” to tom, który zawiera m.in. nieznane dotąd teksty Stanisława Lema i ujawnia nie tylko jego literacki geniusz, ale i profetyczny potencjał. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak rozumiał on erozję kultury, dlaczego uważał, że nie można skopiować ludzkiego umysłu i jakie zastosowania widział dla matematyki jako nauki.

Pełne erudycji wywody, swobodne żonglowanie wiedzą z najróżniejszych dziedzin oraz wyjątkowe poczucie humoru autora. To może urzec zarówno koneserów jego twórczości, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Lemem. Mimo upływu lat rozważania krakowskiego pisarza nadal inspirują i posiadają nie mniejszą energię niż książki najpoczytniejszych współczesnych historyków i myślicieli, którzy starają się opisać możliwe drogi rozwoju ludzkości.

– Nie jest łatwo zaprojektować tom, dający czytelnikowi pojęcie o poglądach Lema. Niezwykła różnorodność tematyczna eseistyki pisarza sprawia wrażenie, że znał się nieomal na wszystkim. „Diabeł i arcydzieło” to z pewnością książka o wymiarze i głębokości ujęcia, do których Lem przyzwyczaił nas w swych najwybitniejszych dziełach – zauważa Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury.

Stanisław Lem zmarł w 2006 roku w wieku 84 lat (fot. wikipedia.org)

Najczęściej tłumaczony polski pisarz

Stanisław Lem to polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę zarówno ustroju socjalistycznego, jak i zachodniego kapitalizmu.

Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Był odznaczony m.in. medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *