Juliette Binoche, uznawana za jedną z najlepszych europejskich aktorek, i doskonale znana polskiej publiczności, powraca na duży ekran w jednej ze swoich najlepszych ról. W najnowszym filmie wciela się w rolę cenionej pisarki. Marianne Winkler, którą widzowie poznają w momencie pisania nowej książki. Ma ona pokazać wyzysk pracowników tymczasowych we Francji. Aby poznać temat jak najlepiej, bohaterka Binoche jedzie na północ żeby zatrudnić się jako sprzątaczka w jednym z hoteli.
Za reżyserię oraz scenariusz odpowiada wybitny francuski pisarz Emmanuel Carrère, którego powieści były tłumaczone w ponad 20 krajach. Polscy czytelnicy mogą go znać z takich książek jak „Joga” czy „Przeciwnik” i „Wąsy”, które także zostały przeniesione na ekran. Tym razem wspólnie z Binoche stworzyli piękną historię i kino społeczne, za które zbierają nagrody i pozytywne recenzje.
Fabuła filmu
Ceniona pisarka Marianne Winkler swoją najnowszą książkę planuje poświęcić sytuacji społecznej na północy Francji, która jest następstwem globalnego kryzysu ekonomicznego. Chcąc poznać problem od podszewki, kobieta udaje się do portowego Caen, gdzie incognito zatrudnia się jako sprzątaczka.
Im bardziej zagłębia się w świat ciężkiej, słabo płatnej pracy, tym więcej dowiaduje się o życiu ludzi, którzy imając się różnych tymczasowych zajęć, desperacko próbują związać koniec z końcem. Niepewność zatrudnienia, brak ubezpieczenia i lęk przed tym, co przyniesie jutro, to tylko niektóre z problemów, jakim musi stawić czoła spora grupa francuskich obywateli, o których system najwyraźniej zapomniał. Marianne będzie musiała się także zmierzyć z pytaniem o etykę własnej pracy, zwłaszcza że jedna z kobiet, z którą nawiązuje bliższe relacje, zaczyna coś podejrzewać.