Ona, on, ich dzieci i teściowie z piekła rodem. Komedia „Każdy wie lepiej” w kinach
5 sierpnia, 2022
Więzi krwi w zderzeniu ze stereotypem rodziny. Film „Głupcy” już na ekranach kin
12 sierpnia, 2022

Pierwsza kobieta, która samodzielnie władała Rosją. Powieść biograficzna „Caryca”

To opowieść o kobiecie, która sięgając po władzę, zmieni rosyjskie imperium (fot. mat. pras.)

Kiedy car Piotr Wielki umiera, imperium zostaje bez dziedzica, a Rosji grozi chaos. Pustkę tę wypełnia ona – Katarzyna Aleksiejewna (Katarzyna I), czyli kobieta, która stała u boku cara przez dziesięciolecia: równie ambitna, bezwzględna i namiętna co on. Od rozrywek rozpustnej arystokracji, poprzez pachnące kadzidłem rytuały Kościoła prawosławnego aż po horror sal tortur – cały oszałamiający i niebezpieczny świat imperialnej Rosji staje przed oczami jak żywy. Kochanka, matka, morderczyni. „Caryca” autorstwa Ellen Alpsten to opowieść o wyjątkowej kobiecie, która sięgając po władzę, zmieni rosyjskie imperium. W skrócie mówiąc – świetnie oddane tło historyczne, a także porywająca fabuła wzbudzająca wiele emocji wśród czytelników.

Z nieprawego łoża, biedna, ale uderzająco piękna Marta w wieku piętnastu lat zostaje sprzedana na służbę. Tam w akcie desperacji popełnia zbrodnię i musi uciekać. Dziewczynę porywa nurt wielkiej wojny północnej. Kiedy pracuje jako praczka w obozie wojskowym, wpada w oko carowi. Namiętny i obdarzony żelazną wolą Piotr Wielki pragnie zmienić konserwatywne rosyjskie carstwo w nowoczesne zachodnie imperium. Dzięki sprytowi, odwadze i ambicji uboga dziewczyna staje się Katarzyną I. Lecz drogo ją to kosztuje.

„Sprawia, że „Gra o tron” wydaje się bajką dla dzieci” – uważa Daisy Goodwin. „Olśniewająca i precyzyjna niczym zdobione klejnotami i emalią dzieła Fabergégo… świeża i elegancka powieść historyczna przepleciona emocjami i wigorem” – podkreśla Adriana Trigiani, autorka cyklu o Valentine Roncalli. „Miłość, seks i lojalność kontra wojna, intryga i zdrada tworzą malowniczą opowieść, równie egzotyczną i potężną jak osiemnastowieczna Rosja. Świetnie oddane tło historyczne i piękny język tworzą powieść idealną” – dodaje Nancy Goldstone, autorka powieści „Królowe rywalki”.

O autorce

Ellen Alpsten urodziła się i wychowała na wyżynach Kenii, a potem studiowała w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. W trakcie studiów wygrała konkurs Grande École na opowiadanie, co było zachętą do dalszych prób literackich. Po zdobyciu tytułu magistra pracowała jako producentka i prezenterka telewizji Bloomberg w Londynie.

Pisuje do takich czasopism, jak „Vogue”, „Standpoint” czy „Condé Nast Traveller”. „Caryca” to jej pierwsza powieść. Książka została nominowana do nagrody Author’s Club dla najlepszego debiutu i nagrody Debut Crown Stowarzyszenia Autorów Powieści Historycznych. Mieszka w Londynie z mężem i trójką dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *