Od zera do bohatera. Bestsellerowa biografia „Kimi Räikkönen jakiego nie znamy”
7 marca, 2019
36 wieczorów przed Wielkanocą. Legendarny „Jesus Christ Superstar” znów w Rampie
8 marca, 2019

Tylko 100 słów dziennie dla kobiet. „Vox” to mocna i wzbudzająca emocje powieść

„Vox” to wstrząsająca powieść uznanej neurolingwistki Christiny Dalcher (fot. mat. pras.)

Człowiek wypowiada dziennie około 16 tysięcy słów. Wyobraźmy sobie, że można powiedzieć ich tylko 100. Na ręku ma się zaciśniętą metalową bransoletkę, która liczy każde słowo. Przekroczenie limitu oznacza silny ładunek elektryczny wymierzony w dłoń. Licznik resetuje się o północy. Słowo pisane także ograniczono do minimum, nie ma się już dostępu do komputerów i książek. Nie można więc mówić ani pisać. Jak odnaleźć się w takim świecie? O tym właśnie jest powieść uznanej amerykańskiej lingwistki Christiny Dalcher. „Vox” to feministyczna dystopia o świecie rządzonym przez mężczyzn, w którym kobiety mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie.

Neurolingwistka dr Jean McClellan większość swojego życia poświęciła badaniom naukowym, a protesty i politykę do tej pory zostawiała innym. Teraz musi żyć w milczeniu i ważyć każde słowo ze swojego dziennego limitu. I nie jest w tym odosobniona. Nowy rząd pod naciskiem grupy fundamentalistów wypowiedział otwartą wojnę nowoczesnemu feminizmowi. Sprawujący władzę mężczyźni wprowadzili odwołujący się do Biblii tradycyjny podział ról, który sankcjonuje całkowitą uległość kobiet.

Kiedy brat prezydenta ulega wypadkowi, w wyniku którego traci mowę, zadaniem dr Jean jest kontynuowanie swoich badań nad lekiem, który  przywróci mu zdolność mówienia. Na czas projektu ma odzyskać swobodę wypowiedzi. Kobieta staje się jednak pionkiem w grze ludzi władzy, którzy nie dążą do likwidacji choroby, lecz do jej wywołania, a może nawet do czegoś więcej.

Ważny głos w dyskusji o prawach kobiet

„Vox” to inteligentna i prowokująca do myślenia powieść dystopijna. Bardzo ważny głos w świetle ogólnoświatowych dyskusji o prawach kobiet. Pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, w którym króluje skrajna dyskryminacja, a także przypomina, dlaczego dzisiaj powinniśmy mówić na ten temat głośniej i więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

„Powieść epoki #MeToo” – pisze o niej TIME, z kolei The Washington Post zauważa, że jest „fascynująca w przygnębiający sposób”. Brytyjski Guardian dodaje, że „Vox zmienia się z ponurej przepowiedni w prawdziwy thriller w stylu hollywoodzkim”, a The Independent, że „to świat wywrócony do góry nogami nie dzięki użyciu słów, ale poprzez ich usunięcie”.

(fot. Laurens Arenas)

O autorce

Christina Dalcher to uznana lingwistka i językoznawczyni. Otrzymała doktorat z lingwistyki teoretycznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, wykładała na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jej opowiadania i flash fiction pojawiły się w ponad stu czasopismach na całym świecie. „Vox” to jej pierwsza powieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *