„Płytkie groby na Syberii”. Prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu
5 maja, 2020
Historia skandalu, który może się wydarzyć wszędzie. Film „Asystentka” już na VOD
7 maja, 2020

Jakie tajemnice kryją przed nami najbliżsi? Nowy thriller psychologiczny „Wyrwa”

„Wyrwa” to nowa powieść Wojciecha Chmielarza (fot. mat. pras.)

To historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie i jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. „Wyrwa” to nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej „Rany” i zekranizowanego przez Canal Plus „Żmijowiska”, a także serii powieści z komisarzem Mortką i detektywem Wolskim. To również opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia, a także o splątanych uczuciach, trudnej przyjaźni i konsekwencjach życiowych błędów. Książka dostępna jest w wersji audio w interpretacji Grzegorza Damięckiego oraz jako e-book. Jej premierze towarzyszy słuchowisko „Wyrwa. Historia Ułana” zrealizowane przez Empik Go – prolog do wydarzeń opowiedzianych w powieści w oparciu o scenariusz Wojciecha Chmielarza.

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie zmienia się w ciąg udręk?

Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym oraz że musi się z nimi zmierzyć. Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

Każdy człowiek ma wiele twarzy

– Fascynowała mnie twórczo sama ta konstrukcja. Myśl, że każdy człowiek ma wiele twarzy, ale nie znamy ich wszystkich. Inaczej zachowujemy się w pracy, inaczej w domu. Ba! Inaczej zachowujemy się w towarzystwie kogoś, kto zna nas od lat, a inaczej w towarzystwie kogoś, kogo dopiero spotkaliśmy. To nie znaczy, że kogoś oszukujemy, zakładamy maski, ale po prostu na nasze relacje z innymi ludźmi wpływa bagaż wspólnie przeżytych doświadczeń – opowiada Wojciech Chmielarz.

Akcja powieści skupia się na postaci zaginionej Janiny, przy czym kobieta cały czas pozostaje w cieniu, odkrywamy ją dopiero wraz z postępami w prywatnym śledztwie prowadzonym przez męża. – Chciałem, żebyśmy poznali tę bohaterkę, być może najważniejszą postać, która pojawia się w tej książce, tylko poprzez opowieści innych osób. Chciałem zobaczyć, co się stanie, kiedy te opowieści się ze sobą zderzą i okaże się, że każdy, kto znał Janinę, tak naprawdę opisuje inną osobę – podkreśla autor.

O autorze

Wojciech Chmielarz, autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2019), ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody, zdobywca Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału (2019) i Złotego Pocisku (2019). Uznawany za jednego z naj­lepszych pisarzy kryminalnych.

– Człowiek to zaskakująca i skomplikowana istota. Jestem ciekaw, jak zachowują się zwykli ludzie w sytuacji ekstremalnej. Co są w stanie zrobić, jak daleko posunąć, co się z nimi dzieje, jakie emocje nimi targają – dodaje Wojciech Chmielarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *