Co by było, gdyby? „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”
30 stycznia, 2019
Złodziej o pięknej twarzy, który stał się zabójcą. Argentyński „Anioł” już w kinach
1 lutego, 2019

Historia ofiar i katów. „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”

Obóz zagłady Auschwitz między blokami 10 i 11 (fot. wikipedia.org)

Kim był profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego laboratorium oraz jakie metody stosowali i co badali inni pseudolekarze? Przez blok 10 w obozie zagłady Auschwitz przeszło około ośmiuset kobiet, ale przeżyło tylko trzysta. Część z nich opowiedziała o tym piekle. Książka Hans-Joachim Langa to historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Autor opowiada w niej, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym musiały się mierzyć po wojnie. Właśnie ukazało się nowe, rozszerzone wydanie książki „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.

– Joachim Lang odsłonił niemal wszystkie tajemnice tego ponurego miejsca, doskonale rozpoznając jego dwuznaczność. Blok 10 był w istocie punktem wykonywania zbrodniczych doświadczeń pseudomedycznych, mających na celu stworzenie taniej, prostej i skutecznej metody sterylizacji kobiet i mężczyzn. Demaskuje też mity, jak choćby ten o „dobrych ludziach z Auschwitz” – lekarzach SS, którzy nie sprzeniewierzyli się przysiędze Hipokratesa – mówi dr Maria Ciesielska.

Przewodnicząca Oddziału Katedry Bioetyki UNESCO uniwersytetu w Hajfie dodaje, że „Kobiety z bloku 10” to nie tylko epitafium dla ofiar, ale także alfabet przestróg dla studentów kierunków medycznych i praktykujących lekarzy. – Zobacz, jak śmiercionośny może się stać w każdej chwili ten piękny zawód! – zauważa.

O autorce

Hans-Joachim Lang to niemiecki dziennikarz, historyk i wykładowca antropologii kulturowej w Instytucie Kulturoznawczych Studiów Empirycznych na uniwersytecie w Tybindze. Jest autorem wielu artykułów i wielokrotnie nagradzanych książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *