Tylko 100 słów dziennie dla kobiet. „Vox” to mocna i wzbudzająca emocje powieść
7 marca, 2019
Prace i performatywne akcje Mariny Abramović. Wystawa „Do czysta” w Toruniu
8 marca, 2019

36 wieczorów przed Wielkanocą. Legendarny „Jesus Christ Superstar” znów w Rampie

Jakub Wocial w roli Jezusa na scenie Teatru Rampa (fot. Kinga Karpati)

Znakomite wokale, dynamiczna fabuła i dopracowana w najdrobniejszym geście choreografia. Półtoragodzinny rock musical „Jesus Christ Superstar” w warszawskim Teatrze Rampa porusza najgłębsze emocje i zapada na długo w pamięć. To klasyka gatunku na najwyższym poziomie. W rolach Jezusa i Marii Magdaleny tym razem Najlepsi Wokaliści Musicalowi 2018 roku, czyli Agnieszka Przekupień i Jakub Wocial, który wraz z Santiago Bello reżyseruje ten spektakl. Tradycyjnie grany tylko przed Wielkanocą, tym razem w podwójnej obsadzie, aż w ilości aż 36 przedstawień do 17 kwietnia. Portal Kultura wokół Nas jest jego patronem medialnym.

Dzieło Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a jest legendą sceny muzycznej. To rewolucyjna wręcz ewangelia dla pokolenia Dzieci Kwiatów odczytana w duchu przełomu lat 60. i 70. XX wieku i kultury hipisowskiej. Webber i Rice stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach młodzieżowego idola. „Jesus Christ Superstar” stał się tym samym jednym z największych przebojów w historii światowego teatru muzycznego. Niezwykłą popularność tego tytułu do dzisiaj podtrzymują liczne wystawienia na całym świecie.

Teatr Rampa w Warszawie już czwarty rok z rzędu dorzuca swoją skromną cegiełkę, proponując inscenizację koncertową tego rockowego musicalu. Autorska inscenizacja, której premiera odbyła się 18 marca 2016 roku odniosła sukces zarówno wśród widzów, jak i recenzentów. Fabuła spektaklu, osnuta wokół ostatniego tygodnia z życia Jezusa, opowiedziana jest z perspektywy Judasza i jego ogromnego konfliktu ze sobą i otoczeniem. Libretto Tima Rice’a stawia Jezusa i Judasza jako dwóch głównych bohaterów dramatycznych wydarzeń zapisanych na zawsze w historii ludzkości. Ogromne emocje i zaangażowanie emanują zarówno z wokali, jak i gestów oraz tańca wykonawców.

(fot. Kinga Karpati)

Podwójna obsada

Wszystkie utwory wykonywane na deskach Rampy są w przekładach Wojciecha Młynarskiego i Piotra Szymanowskiego oraz interpretacjach aktorów musicalowych młodego pokolenia. W roli Jezusa występuje Jakub Wociala, Najlepszy Wokalista Musicalowy 2018 roku oraz laureat tegorocznej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. Jego kreacja mistrzowsko łączy skrajne emocje, prawdziwie wzruszając w kluczowych scenach i songach.

Najważniejszą rolę kobiecą – Marii Magdaleny obok Natalii Piotrowskiej kreować będzie Agnieszka Przekupień – Najlepsza Wokalistka Musicalowa 2018 roku. Została ona zaproszona specjalnie do tej roli przez reżysera. Rozszerzenie tegorocznej obsady zostało podyktowane zwiększoną liczbą przedstawień. Równie ważną rolę kreować będą Sebastian Machalski i Jerzy Gmurzyński – jako Judasz oraz Maciej Nerkowski i Andrzej Danieluk jako Piłat. Z kolei w rolę Szymona wcielają się: Arkadiusz Borzdyński i Przemysław Niedzielski.

(fot. Kinga Karpati)

Choreografia, kostiumy, muzyka

Artystom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy, który jest również kierownikiem muzycznym inscenizacji w Teatrze Rampa. Choreografia, idealnie zgrana z mistrzowską muzyką, to dzieło Santiago Bello, a niezwykła i symboliczna scenografia oraz kostiumy – Doroty Sabak. Za reżyserię światła odpowiada Tomasz Filipiak, za dźwięk – Tomasz Budkiewicz, za wizualizacje – Marcin Almert. Kierownictwo produkcji objęła Eliza Parol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *