Kobieca siła i determinacja. „Maiden” to dokument o temperaturze kina akcji
9 sierpnia, 2019
Odkłamywanie mitów? Plakaty kubańskie na tle twórczości w Polsce i Czechosłowacji
10 sierpnia, 2019

Tamara Łempicka nie przestaje interesować. Tajemnice życia królowej art déco

Tajemnice niekwestionowanej królowej art déco na kartach dwóch książek (fot. wikipedia.org)

Polska malarka, skandalistka i ikona epoki jazzu. Tamara Łempicka to fascynująca osobowość i niebywały talent, która swoją biografią mogłaby obdzielić kilkanaście osób. Była elegancka, bystra i nienasycona seksualnie, przez co należała do najbardziej egzaltowanych i imponujących postaci poprzedniego stulecia. Nic dziwnego, że blisko czterdzieści lat po śmierci, jej malarstwo oraz ona sama wciąż wzbudzają tyle emocji. To jej autorstwa jest najdroższy w historii obraz polskiego twórcy – „La Musicienne”, sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za ponad dziewięć milionów dolarów. Na barwną podróż do prywatnego świata słynnej malarki wybrały się autorki dwóch książek: Tatiana de Rosnay i Charlotte Jolly de Rosnay – „Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany” oraz „Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” Laury Claridge.

Tamara Łempicka urodziła się w Warszawie w 1898 roku w bogatej rodzinie należącej do elity kulturalnej. W czasie rewolucji październikowej uciekła z mężem, prawnikiem Tadeuszem Łempickim do Paryża, gdzie zyskała sławę jako twórczyni charakterystycznych portretów i aktów. Prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, a liczne romanse, zarówno z mężczyznami, jak i kobietami sprawiły, że małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wkrótce wyszła ponownie za mąż za bogatego austriackiego barona Raoula Kuffnera i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Eksperymentowała z formą, m.in. abstrakcją geometryczną, jednak krytycy zdecydowanie więcej uwagi poświęcali ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Meksyku. Dopiero niedawno talent Tamary Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona.

„Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” Laura Claridge

„Najpełniejszy obraz rozpaczliwie trudnego, ale pasjonującego życia Tamary Łempickiej”- zachwyca się „Sunday Times”. Z kolei „Irish Times” pisze „jak dotąd tylko Laurze Claridge udało się tak wnikliwie opisać burzliwie losy tej niezwykłej kobiety!”. „Observer” dodaje, że „Laura Claridge jest staranną, świetnie przygotowaną i pełną zrozumienia biografką”.

Sarah Churchwell to autorka biografii najważniejszych postaci XX wieku, m.in. Normana Rockwella i Emily Post. Uzyskała tytuł doktora na uniwersytecie w Maryland, wykładała literaturę w koledżach w Karolinie Południowej oraz na Akademii Marynarki Wojennej USA, gdzie została profesorką. Laureatka wielu wyróżnień, w tym National Endowment for the Humanities czy J. Anthony Lukas Award. Pisze do „Wall Street Journal”, „Boston Globe”, „Los Angeles Timesa”, „Vogue’a”. Mieszka wraz z mężem w stanie Nowy Jork.

„Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany”

Książka Tatiany de Rosnay i Charlotte Jolly de Rosnay – „Śladami Tamary Łempickiej” jest wyprawą po Paryżu szalonych lat dwudziestych XX wieku, która pozwoli na nowo odkryć jej sztukę . Oprócz dzieł Łempickiej w książce znalazły się piękne stylizowane fotografie Charlotte, córki autorki, które przybliżają czytelnikom postać niekwestionowanej królowej art déco. Ta publikacja to wspólny projekt matki i córki, opowiadający historię tej wyjątkowej kobiety, której barwne życie wciąż budzi zainteresowanie i nie przestaje inspirować.

Tatiana de Rosnay ma korzenie francusko-angielsko-rosyjskie. Jest autorką dwunastu powieści, m.in. międzynarodowego bestsellera „Klucz Sary”, sprzedanego w ponad 11 milionach egzemplarzy. Jej biografia Daphné du Maurier również odniosła wielki sukces. Na podstawie jej utworów powstało wiele adaptacji filmowych z udziałem słynnych aktorów m.in. Kristin Scott Thomas, Laurenta Lafitte’a czy Mélanie Laurent. Charlotte Jolly de Rosnay jest fotografikiem, absolwentką École des Gobelins. Jej zdjęcia regularnie publikują takie czasopisma, jak „Elle” i „Paris Match”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *