Zaskakujące i pełne niespodzianek. Przerażająco smaczny film „Menu” już w kinach
18 listopada, 2022
Rodzina była dla niego całym światem. „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”
22 listopada, 2022

Ogrodniczka, członkini ruchu oporu i siostra legendy świata mody. Książka „Miss Dior”

Nazywała się Catherine i to jej wybitny krawiec dedykował jedne z perfum (fot. mat. pras.)

„To historia postaci, która pewnego słonecznego ranka wtargnęła do mojego życia i została w nim na dobre. Ta efemeryczna kobieta – bohaterka ruchu oporu, oddana siostra, zamiłowana ogrodniczka – żyła na własnych warunkach. Nazywała się Catherine Dior”. Książka autorstwa Justine Picardie to opowieść o wolności i faszyzmie, o pięknie i zdradzie, o różach i represjach. A także o tym, co kryje się pod gładką powierzchnią mody. Portretuje zagadkową kobietę związaną z Christianem Diorem: jego ukochaną młodszą siostrę Catherine, która zainspirowała brata do stworzenia jego najsłynniejszych perfum i wpłynęła na kształt jego wizji kobiecości. Autorka zabiera czytelników w podróż do okupowanego Paryża, gdzie brat doskonalił umiejętności projektanta haute couture, a siostra w tym samym czasie działała z wielkim oddaniem we francuskim ruchu oporu, dopóki nie została pojmana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

Rekonstrukcja życia Catherine w oparciu o bezprecedensowo swobodny dostęp do domów i archiwów rodziny Dior rzuca nowe światło na legendarne dzieła Christiana Diora, zwłaszcza na jego czarodziejską kolekcję New Look, która wyłoniła się z cieni straszliwych doświadczeń jego siostry.

Śledząc wojenne ścieżki rodzeństwa Diorów, Picardie ujawnia też inne nieznane historie o rozmaitych formach walki i rodzinnych więziach. Wynikającym z nich optymistycznym przesłaniem jest wiara w piękno i nadzieję, której nie przekreśla nawet bliskie zetknięcie z mrokiem i rozpaczą, a także to, że człowiek, który stanął w obliczu straszliwych zniszczeń, może czerpać pocieszenie ze świata przyrody.

O autorce

Justine Picardie jest autorką czterech książek, w tym znakomicie przyjętych przez krytyków wspomnień „If the Spirit Moves You” oraz niedawno wydanej powieści „Daphne”. Pracowała dla „Vogue’a” i „Observera”, a obecnie prowadzi rubrykę poświęconą modzie w „Sunday Telegraph”. Pisuje też do innych czasopism, w tym „Harper’s Bazaar” i „Times of London”.

Mieszka w Londynie razem z dwoma synami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *