W poszukiwaniu prawdy o sobie. „Mój rok relaksu i odpoczynku” w Teatrze Dramatycznym
8 grudnia, 2022
Dziewczyna Bonda w dramacie o miłości i stracie. Film „Piękny poranek” już w kinach
9 grudnia, 2022

Nigdy nie jest za późno, by zrobić coś dla siebie. Film „Kobieta na dachu” w kinach

W głównej rolę w filmie wcieliła się Dorota Pomykała (fot. mat. pras.)

To poruszający film stworzony głównie przez kobiety, w tym reżyserkę i scenarzystkę Annę Jadowską ze zdjęciami Ity Zbroniec-Zajt. „Kobieta na dachu” opowiada historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Główną rolę brawurowo zagrała Dorota Pomykała, którą nagrodzono na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Polska produkcja została doceniona też przez krytyków. Ostatnio wygrała Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hanoi oraz zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage w Toruniu.

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy?

W obsadzie tej polsko-francusko-szwedzkiej koprodukcji, oprócz Doroty Pomykały, znaleźli się m.in. Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz i Dobromir Dymecki.

Głosy z zagranicy na temat filmu

„Anna Jadowska stworzyła znakomity film – druzgocący, osobisty, pełen nadziei i zajmującej rozrywki, zawierający kilka niezapomnianych, dramatycznych scen. To bez wątpienia prawdziwy tour de force Doroty Pomykały, która jest obecna prawie w każdej scenie. Autentycznie żyje i oddycha postacią Miry” – uważa Paul Struthers, dyrektor programowy Tribeca Film Festival.

„Złożony portret postaci opowiedziany z niezwykłym realizmem” – podkreśla Hilary Lewis, The Hollywood Reporter. „Scenarzystka-reżyserka Anna Jadowska zrobiła coś wspaniałego” – dodaje Sarah Manvel, Critic’s Notebook. „Niesamowita rola Pomykały” – zachwyca się Laurence Boyce, CineEuropa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *