„Wąski pas lądu”. Literacki portret jednego z największych malarzy XX wieku
24 czerwca, 2021
Absurdalny humor, melancholia i głos „Wielkiego Brata”. Film „Niepamięć” w kinach
25 czerwca, 2021

Nastoletnie emocje w klimacie lat 80. Nowy film François Ozona „Lato ‘85” w kinach

Nie sposób oderwać wzroku od dwóch młodziutkich aktorów (fot. mat. pras.)

W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu François Ozon, reżyser takich obrazów, jak „Basen”, „8 kobiet” czy „Młoda i piękna”, zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air), w tym hity The Cure i Roda Stewarta. W główne role wcielają się dwaj młodzi aktorzy – Felix Lefebvre i Benjamin Voisin, „francuscy kuzyni Timothée Chalameta, którym towarzyszy Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz „Lato ‘85” został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa „Dance on My Grave”.

Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David.

Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej. To namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. XX wieku. Między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *