Nastoletnie emocje w klimacie lat 80. Nowy film François Ozona „Lato ‘85” w kinach
25 czerwca, 2021
Piękna historia miłosna ze zdobywcą i nominowanym do Oscara. „Supernova” w kinach
25 czerwca, 2021

Absurdalny humor, melancholia i głos „Wielkiego Brata”. Film „Niepamięć” w kinach

Ta opowieść, przenosi widzów do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji (fot. mat. pras.)

To alegoryczna i zabawna historia jako próba odpowiedzi na pytanie, jak działa nasza pamięć i jak wpływa na zachowanie ludzkie. Film łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa („Zabicie świętego jelenia”, „Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana („Być jak John Malkovich”, „Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego „Wielkiego Brata”. Grecko-polsko-słoweńska „Niepamięć” to debiutancki film Christosa Nikou. Zdobyła już nagrody na festiwalach w Lublanie, Denver i Sewilli oraz była greckim kandydatem do Oscara.

Ta współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść przenosi widzów do Aten, gdzie nieprzewidywalna, rozprzestrzeniająca się pandemia powoduje u ludzi nagłą amnezję. Główny bohater, Aris pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już kim jest, gdzie mieszka, co przeżył – pamięta tylko smak jabłek. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.

Mężczyzna zostaje objęty programem leczenia i dostaje numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Jego terapia polegać ma na wykonywaniu codziennych czynności przepisanych przez lekarzy na kasecie magnetofonowej i uchwycenie tych nowych wspomnień za pomocą polaroidu. Jak wybiórcza jest nasza pamięć? Pamiętamy to, czego doświadczamy, czy co wybraliśmy, by pamiętać? Możemy zapomnieć to, co nas zraniło? Czy finalnie jesteśmy tylko sumą tego, czego nie pamiętamy?

Nagrodzony na światowych festiwalach

Film Christosa Nikou był prezentowany w sekcji Orizzonti na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a na festiwalu w Toronto uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Wygrał LIFFe, czyli Ljubljana International Film Festival, a także otrzymał specjalne wyróżnienie jury Denver Film Festival i nagrodę dla najlepszego filmu w kategorii New Waves na festiwalu w Sewilli.

Obraz zdobył też nagrodę za Najlepszy Scenariusz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, specjalne wyróżnienie za reżyserię na Philadelphia Film Festival, a także dwie nagrody na Slovenian Film Festival w Lublanie. Znalazł się w programie m.in. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu czy imprez filmowych w Salonikach, Montrealu, Karlowych Warach, Sztokholmie, Los Angeles, Tokio, Hamburgu, Zurychu i Adelajdzie.

Obsada i twórcy filmu

W główną rolę wcielił się Aris Servetalis, któremu partnerują Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou i Argyris Bakirtzis. Autorami scenariusza są Christos Nikou i Stavros Raptis, a zdjęć Bartosz Świniarski. Za montaż odpowiada George Zafeiris, za muzykę The Boy, za dźwięk Leandros Ntounis i Kostas Koutelidakis, za scenografię Efi Birba, za kostiumy Dimitra Likaoura, a za charakteryzację Kiriaki Melidou.

Producentami filmu są Iraklis Mavroeidis, Angelo Venetis, Nikos Smpiliris, Aris Dagios z greckiej firmy Boo Productions, Mariusz Włodarski z Lava Films, a także Ales Pavlin i Andriej Stritof z PerfoProduction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *