Pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana przyjaźnią. „Pojedynek na głosy” w kinach
21 sierpnia, 2020
Pamięć Internetu przeciwko naszej niepamięci? Premiera „Nie ma” w Teatrze Żydowskim
21 sierpnia, 2020

John Malkovich i Josh Hartnett w „Dolinie Bogów”. Film Lecha Majewskiego w kinach

John Malkovich gra jedną z głównych ról w filmie „Dolinie Bogów” Lecha Majewskiego (fot. mat. pras.)

Twórca takich obrazów, jak: „Młyn i Krzyż”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich” czy „Wojaczek” – Lech Majewski powraca z nową produkcją wypełnioną niezwykłymi doznaniami i efektami audiowizualnymi. „Dolina Bogów” to historia o bogach ukrytych w górach oparta na legendzie plemienia Navajo, która hipnotyzuje zdjęciami. Reżyser współtworzył je razem z Pawłem Tyborą w amerykańskim stanie Utah, a muzykę skomponował laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek. W polsko-luksemburskiej produkcji występują gwiazdy światowego kina: John Malkovich, Josh Hartnett, Berenice Marlohe, John Rhys-Davies i Keir Dullea.

W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji – legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods pełna bogatej symboliki i archetypów, historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa oraz losy narratora filmu Johna Ecasa – pisarza, który zmaga się z własnymi problemami.

Zdjęcia do filmu, powstawały nie tylko w Valley of the Gods, w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych, ale także w studiach filmowych CeTA we Wrocławiu oraz zamkach i pałacach południowej Polski. Kostiumy do filmu stworzyła Ewa Kochańska, a reżyser zaprosił do współpracy także znaną projektantkę Evę Minge.

(fot. mat. pras.)

Reżyser i aktorzy o filmie

– Epidemia zastała mnie w Katowicach, bo 23 marca w Kinie Kosmos miała się odbyć premiera „Doliny Bogów”. Przez koronawirusa premiery nie było. Odwołane zostało też moje tournée promujące film na Dalekim Wschodzie, w Tajwanie, Korei Południowej i Japonii, a także w USA – mówi Lech Majewski.

– Miałem szczęście w życiu mogąc pracować z wieloma wielkimi, kreatywnymi reżyserami w Europie i w innych miejscach, i Lech jest jednym z takich ludzi – o bardzo szczególnym spojrzeniu na świat, obdarzonym charakterystyczną wizją i wyobraźnią– powiedział John Malkovich o swoim udziale w „Dolinie Bogów”. A Keir Dullea, główny bohater legendarnej „2001 Odysei Kosmicznej” dodał, że „bez cienia wątpliwości Lech jest najciekawszym reżyserem filmowym od czasów Stanleya Kubricka”.

Twórcy filmu

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a producentami obrazu są: Lech Majewski, Filip Jan Rymsza, Angelus Silesius i Royal Road Entertainment. Z kolei producenci wykonawczy to: Domino Film Małgorzata Domin, Dominika Mandla oraz Olga Kagan, Peter Safran i Natalia Safran.

Koproducentami są: Jan Harlan, Lorenzo Ferrari Ardicini, Carla Rosen-Vacher, Alyssa Swanzey, Piotr Galon, Daniel Markowicz, Marek Żydowicz, Robert Banasiak, Jarosław Perduta, Dariusz Wieromiejczyk, Ewa Sadkowska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Silesia Film, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Fundacja Tumult/Camerimage, LumiconFX, Lightcraft, a także Centrum Technologii Audiowizualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *