Piękne, bogate i na zakręcie. Kulesza, Kolak i Dębska w filmie „Zabawa, zabawa”
4 stycznia, 2019
„Sekretny świat kotów”. Odkryj, co naprawdę robią, kiedy nie ma Cię w domu
4 stycznia, 2019

Rodzina w starciu z uzależnieniem dorastającego chłopaka. „Mój piękny syn” w kinach

Nominowani do Oscara Timothée Chalamet i Steve Carell w rolach syna i ojca (fot. mat. pras.)

To opowieść o nastolatku, który poszukuje swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. „Mój piękny syn” to pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. W rolach głównych w najnowszym dziele Felixa van Groeningena wystąpili nominowani do Oscara Timothée Chalamet i Steve Carell.

22-letni Chalamet to jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, gwiazda filmu „Tamte dni, tamte noce”, który przyniósł mu nominację do Oscara. Tym razem, jak twierdzą krytycy, ma nagrodę w kieszeni. – Mój piękny syn nie pozostawia wątpliwości, że Chalamet to geniusz kina – stwierdza David Edelstein z „New York Magazine”. – Chalamet po raz kolejny udowadnia, że nie ma takiej filmowej materii, w której nie poruszałby się po mistrzowsku – wtóruje mu Eric Kohn z IndieWire. Według Johna Powersa z magazynu Vogue „pozostaje tylko jedno pytanie: czy Chalamet zostanie nominowany do Oscara za główną czy drugoplanową rolę?”. Zanim oscarowa gala, to okaże się, czy rola Nica przyniesie Chalametowi Złotego Globa, Critics’ Choice Award oraz Screen Actors Guild Award, do których to nagród jest nominowany.

Partnerujący mu na ekranie, nominowany do Oscara za film „Foxcatcher” Steve Carell tworzy jedną z najbardziej przejmujących ról w swojej karierze. Jak stwierdza Steve Pond z The Wrap, „dramatyczny talent Carella już od dawna nie jest niespodzianką, ale jego rola w filmie „Mój piękny syn” jest absolutnie nadzwyczajna”. Aktor na początku tego roku pojawi się aż w trzech filmach, które wejdą do polskich kin, oprócz „Mój piękny syn, także „Vice” i „Witajcie w Marwen”.

(fot. mat. pras.)

„Chalemania” ogarnęła świat

Porównuje się go do Leonardo di Caprio i uznaje za najzdolniejszego aktora młodego pokolenia, ale kiedy świeżo po premierze „Tamtych dni, tamtych nocy” pojawił się na castingu do „Mojego pięknego syna”, prawdziwa „Chalemania” miała dopiero wybuchnąć. O rolę Nica Sheffa, nastolatka, którego pogoń za marzeniami prowadzi na skraj przepaści, Timothée walczył razem z setkami innych aktorów. – Oglądając próbne taśmy z castingu, od razu zauważyłem, że w jego grze jest coś niewiarygodnie prawdziwego – wspomina reżyser Felix Van Groeningen. Dodaje, że „Timothée był nieustraszony. W jednej scenie go roznosiło, w drugiej był zupełnie kruchy. Chciał, żebyśmy się zakochali w Nicu. I udało mu się. A kiedy na dodatek zobaczyliśmy synowsko-ojcowską chemię między nim a Stevem Carellem, nie mieliśmy już żadnych wątpliwości”.

Rola w filmie „Mój piękny syn” to dla młodego aktora przełom. – Bardzo wydoroślał, dojrzał. Wszyscy, którzy z nim pracowaliśmy, to zauważyliśmy – wyznaje reżyser. – Kiedy poznałem historię Nica i Davida, byłem poruszony – wspomina sam Timothée. Dodaje, że dla niego osobiście to „bardziej film o uzdrowieniu, niż o uzależnieniu”. – Nic, David i ja siedzieliśmy w końcu na premierze ramię w ramię. Chciałem skupić się na ukazaniu człowieczeństwa tej postaci, światła, które ma w sobie. Moje ulubione momenty w filmie to sceny rodzinne te, w których widzimy Nica z rodzeństwem, obserwujemy dynamikę ich relacji. Momenty, w których są po prostu szczęśliwą rodziną – zauważa aktor.

(fot. mat. pras.)

Spotkanie z pierwowzorem postaci

W trakcie powstawania filmu Chalamet i Carell zbliżyli się do siebie niczym prawdziwy ojciec i syn. – Cóż mogę o nim powiedzieć? – zastanawia się Carell. – Wszystko, co o nim słyszycie, jest prawdą. To fenomenalny aktor, a jednocześnie wspaniały młody człowiek. Zabawny, bystry i dobry. Jego osobowość już podczas naszego pierwszego spotkania zrobiła na mnie niesamowite wrażenie – podkreśla. Sam Carell rzesze fanów zawdzięcza roli Michaela Scotta w serialu „Biuro”, która przyniosła mu Złotego Globa dla najlepszego aktora serialowego oraz popularnym komediom, jak „40-letni prawiczek” czy „Big Short”. Nominację do Oscara otrzymał za poruszającą kreację w filmie „Foxcatcher” Bennetta Millera.

Carell wspomina, że początkowo wahał się przed przyjęciem roli Davida Sheffa – ojca, który próbuje uchronić swojego nastoletniego syna przed uzależnieniem. – Bałem się, że to będzie hollywoodzka historia, która nie pokaże, jak było naprawdę, ale kiedy zobaczyłem scenariusz, wiedziałem, że będzie inaczej. Był zupełnie szczery. Nie było w nim bohaterów ani złoczyńców. To było samo życie – przyznaje Carell Aktor spotkał się z pierwowzorem swojej postaci, ale podkreśla, że nie chciał, żeby tamten poczuł się, jak część jakiegoś eksperymentu naukowego. Chciał go po prostu poznać, żeby zrozumieć, przez co przeszedł. – Uważam, że to, co zrobił David – fakt, że zdecydował się podzielić swoją historią ze światem, było z jego strony niesamowicie odważne. Przeczytałem jego książkę i to pisanie jest organiczne, płynie prosto serca – podkreśla aktor.

Scenariusz na podstawie książek

W filmie „Mój piękny syn” zagrała również nagrodzona Złotym Globem gwiazda serialu „The Affair” Maurę Tierney oraz nominowana do Oscara Amy Ryan, znana z filmów: „Birdman” i „Gdzie jesteś, Amando?”. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami, zajmując pierwsze miejsca na liście „New York Timesa”. Jego współautorem jest Luke Davies, nominowany do Oscara za scenariusz do filmu „Lion. Droga do domu”. Producentem filmu jest Brad Pitt i jego firma Plan B, która stoi za sukcesem nagrodzonych Oscarami produkcji: „Moonlight” i „Zniewolony. 12 Years a Slave”.

Obydwie książki, na których oparty został scenariusz filmu, czyli „Mój piękny syn” Davida Sheffa oraz „Na głodzie” Nica Sheffa pojawią się nakładem wydawnictwa Poradnia K w styczniu w księgarniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *