Służby, media, bandyci i pieniądze. Oto „Sejf. Trylogia” Tomasza Sekielskiego
14 stycznia, 2020
O sile, niezłomności, człowieczeństwie i nadziei. Nowa powieść „Podróż Cilki”
15 stycznia, 2020

Nadzieja nie umiera nawet w czasach największego mroku. „Króliki z Ravensbrück”

Powieść „Króliki z Ravensbrück” to jedyna pozycja podejmująca temat tego obozu dla kobiet (fot. wikipedia.org)

Zainspirowana niezwykłym losem kobiet z hitlerowskiego obozu, Miriam postanawia zburzyć mury, którymi sama się otoczyła. Nadzieja bowiem nie umiera nigdy, nawet w czasach największego mroku. Powieść „Króliki z Ravensbrück” to debiut Anny Ellory, do którego prawa sprzedano już do dwunastu krajów. Akcja książki toczy się współcześnie, ale z emocjonującym wątkiem pobytu w obozie dla kobiet wraz z pseudomedycznymi doświadczeniami na więźniarkach. Czyta się ją wartko, z rosnącym zainteresowaniem. Ponadto to jedyna pozycja podejmująca temat obozu dla kobiet w Ravensbrück.

Berlin, rok 1989. W dniach upadku muru wzniesionego pomiędzy Wschodem a Zachodem Miriam Winter opiekuje się swoim umierającym ojcem. Ciężko chory człowiek powtarza jedno imię: Frieda. To imię oraz obozowy numer, odkryty niespodziewanie na jego nadgarstku, pod paskiem zegarka, naprowadzają Miriam na trop strzeżonej od lat tajemnicy.

Szukając informacji na temat jego przeszłości, Miriam zagląda do szafy w pokoju matki. Wśród rzeczy po niej znajduje kobiecy pasiak, a w nim zaszyte dziesiątki listów pisanych przez tajemniczą Friedę do ojca Miriam, Heinricha. Listy te opowiadają o „królikach” z Ravensbrück, czyli więźniarkach poddawanych okrutnym eksperymentom medycznym, a słowa i zdania rozsiane wśród opisów ich cierpienia i poświęcenia układają się w historię miłości, którą Heinrich przez blisko pół wieku skrywał na dnie swojego serca.

O autorce

„Niezwykła i głęboko poruszająca powieść, która trzyma w napięciu do samego końca” – pisze Mary Chamberlain, autorka powieści „Krawcowa z Dachau”. „Porywająca, przerażająca, chwytająca za serce lektura” – dodaje Jill Mansell, pisarka i dziennikarka „Sunday Times”.

Autorka książki, Anna Ellory mieszka z rodziną w Bath, w Wielkiej Brytanii. Jest zawodową pielęgniarką, a „Króliki z Ravensbrück” to jej literacki debiut, do którego prawa zostały sprzedane do 12 krajów. W tej chwili autorka pracuje nad kolejną powieścią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *