Nadzieja nie umiera nawet w czasach największego mroku. „Króliki z Ravensbrück”
14 stycznia, 2020
„Zazdrość jest czymś naturalnym”. Zofia Domalik o debiucie, przyjaźni i rodzicach
15 stycznia, 2020

O sile, niezłomności, człowieczeństwie i nadziei. Nowa powieść „Podróż Cilki”

„Podróż Cilki” to nowa powieść Heather Morris, autorki bestsellera „Tatuażysta z Auschwitz” (fot. mat. pras.)

To opowieść o cierpieniu ponad ludzkie siły, ale także o niezwykłej odwadze i harcie ducha w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa. „Podróż Cilki” to nowa powieść Heather Morris, autorki bestsellera „Tatuażysta z Auschwitz”. To o tej kobiecie Lale Sokołow mówił, że była najodważniejszą osobą, jaką poznał. To właśnie Cilka Kleine uratowała jego życie. Teraz czytelnicy mogą dowiedzieć się o powojennych losach kobiety, która po wyzwoleniu obozu w Auschwitz, mając zaledwie 19 lat, trafiła do sowieckiego łagru.

Kiedy w styczniu 1945 roku, po trwającym blisko trzy lata pobycie w Auschwitz-Birkenau, 19-letnia Cilka Klein zobaczyła pierwszych żołnierzy Armii Czerwonej, podobnie jak garstka innych ocalałych więźniów nazistowskiego obozu, miała nadzieję na koniec koszmaru. Niestety, dla niej wyzwolenie oznaczało początek kolejnych cierpień.

Dziewczyna oskarżona przez komunistyczne władze o kolaborację z Niemcami została skazana na 15 lat łagru i zesłana w głąb Związku Radzieckiego, na daleką północ Syberii. W obozie w Workucie spotyka ludzi dobrych i okrutnych, mądrych i zaślepionych. Nawiązuje przyjaźnie, powoli na nowo uczy się ufać innym, aż w końcu znajduje to, o czym do niedawna nie śmiała nawet marzyć – miłość, która da jej siłę, by myśleć o przyszłości.

Autorka Heather Morris (fot. mat. pras.)

O autorce

Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Australii. Pracując w szpitalu państwowym w Melbourne, przez kilka lat czytała i pisała scenariusze, z których jednym zainteresował się uhonorowany Oscarem amerykański scenarzysta.

W 2003 roku Heather spotkała starszego pana, który „miał historię wartą opowiedzenia”. Dzień, w którym poznała Lalego Sokołowa, zmienił życie ich obojga. W miarę, jak rozwijała się ich przyjaźń, Lale otwierał przed nią najgłębsze zakamarki własnej duszy, powierzając jej tajemnice życia w czasach Zagłady. Początkowo historia losów Lalego miała postać scenariusza, który zdobywał wiele wyróżnień w międzynarodowych konkursach, ostatecznie jednak autorka przekształciła ją w debiutancką powieść „Tatuażysta z Auschwitz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *