Zaproszenie do świata konserwatorów zabytków. Nowa wystawa „To czego nie widać”
19 października, 2023
Wystawa ze światłem i mrokiem. „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty”
20 października, 2023

Metamorfozy Boczarskiej i Więckiewicza. Po 13 latach kontynuacja losów „Różyczki”

W podwójną rolę w filmie wcieliła się Magdalena Boczarska (fot. Jarosław Sosiński)

To nieoczywista kontynuacja obrazu sprzed 13 lat. „Różyczka 2” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego miała swoją premierę podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tytułową rolę ponownie wciela się Magdalena Boczarska. Twórcy postawili przed aktorką trudne zadanie: zagranie równocześnie matki i córki i to w aż trzech stylizacjach. Wszystko dlatego, że akcja „Różyczki 2” rozgrywa się w dwóch przedziałach czasowych: w latach 70 i współcześnie. Niezwykłą metamorfozę autorstwa Waldemara Pokromskiego przeszła nie tylko Magdalena Boczarska, ale także Robert Więckiewicz, który wcielił się w niespełna 80-letniego Romana Rożka, mimo że sam ma… 56 lat. W filmie oprócz nich wystąpili także: Janusz Gajos, Jacek Braciak, Maria Seweryn, Mateusz Banasiuk, Adrian Topol czy Paweł Małaszyński. 

Joanna Warczewska ma wszystko: wielką miłość i świetnie rozwijającą się karierę. To poukładane życie w jednej chwili burzy jednak zamach terrorystyczny, w którym ginie jej ukochany mąż. Kiedy los daje Joannie nową życiową szansę, dosięga ją kolejny cios. Ktoś wysyła zdjęcia i dokumenty kompromitujące jej rodzinę, żądając setek tysięcy euro w zamian za milczenie.

Joanna decyduje się na własną rękę zmierzyć z szantażystą i z prawdą o własnej przeszłości. Gotowa jest zaryzykować wszystko, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i rozwikłać skomplikowaną intrygę, w którą została wciągnięta. Jaką rolę w tej dramatycznej grze odegrają tajemniczy agent, wpływowy polityk i przyjaciel z przeszłości? Jej wynik może mieć wpływ na losy milionów, a czas nie działa na korzyść Joanny.

(fot. Jarosław Sosiński)

Pokromski o kulisach przemiany

Za przemianą Boczarskiej i Więckiewicza w „Różyczce 2” stoi Waldemar Pokromski, absolwent wydziału charakteryzacji w Wyższej Szkole Artystycznej w Dreźnie. 77-letni twórca jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. za charakteryzację w filmie „Rewers” na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2022 roku otrzymał statuetkę „Orła” Polskiej Nagrody Filmowej za charakteryzację do „Magnezji”. Był również nominowany do nagrody BAFTA za „Listę Schindlera”.

Magdalena Boczarska na planie wystąpiła w trzech charakteryzacjach: jako Kamila Sakowicz w latach 70. (znana z pierwszej „Różyczki”) i jako ta sama postać współcześnie oraz jako córka Kamili, Joanna Warczewska. Charakteryzacja aktorki trwała nawet pięć godzin dziennie. Metamorfoza Roberta Więckiewicza w „Różyczce 2” to było jego kolejne wyzwanie. – Aktor musi się dobrze poczuć w roli i uwierzyć w postać, którą zobaczy w lustrze, uwierzył też w nią potem widz. Stworzenie wiarygodnego wizerunku to proces wymagający dobrania odpowiednich kostiumów, oświetlenia, kompozycji kadru itd. Dlatego przed rozpoczęciem zdjęć przeprowadziliśmy szereg prób w plenerze i we wnętrzach – ujawnił Pokromski. Robert Więckiewicz zapuścił siwą brodę i to stanowiło fundament postarzenia.

Autorami scenariusza są: Maciej Karpiński i Agatha Dominik, za zdjęcia odpowiadał Łukasz Gutt, a za muzykę – Bartosz Chajdecki. Producentem i dystrybutorem filmu jest Monolith Films, a koproducentem – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *