Bo milczenie nie zawsze jest złotem. O. Wiśniewski „krzyczy w obronie wartości”
30 października, 2019
„Tylko smutek jest piękny”, „Ikar”. Dwie książki, jedna historia Mieczysława Kosza
1 listopada, 2019

Kąpiel w Łazienkach i żona w więzieniu. Biografia „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!”

Andrzej Seweryn to legenda kina i teatru (fot. Piotr Porębski)

Niekwestionowana legenda, aktor, reżyser, profesor, mąż, ojciec, dziadek i przyjaciel. Andrzej Seweryn współpracował z największymi nazwiskami polskiego i światowego filmu i teatru, dzięki czemu ma na koncie role, które przeszły do historii oraz zdobył liczne nagrody. Anegdot z jego życia można słuchać godzinami, bo był także świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które zmieniały oblicze historii. Z całą pewnością należy do tych postaci, które mogłyby swoim życiorysem obdzielić jeszcze kilka osób. Opowiada o nim Arkadiuszowi Bartosiakowi i Łukaszowi Klinke w książce „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!”. To prawdziwe kompendium wiedzy o życiu i zawodowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów jest efektem dwóch lat ich wspólnych rozmów. Dziś, ponad siedemdziesięcioletni Seweryn, nie zwalnia tempa ani na chwilę, czego dowodem są ostatnie produkcje, takie jak: serial „Rojst” czy filmy „Ostatnia rodzina” i „Solid Gold”.

Biografia „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” jest opowieścią o życiu wybitnego aktora, ze skromnym dzieciństwem i młodości pod skrzydłami samotnie wychowującej dzieci matki, o gorących czasach studenckich związanych z polityczną aktywnością i pierwszymi miłościami. Ponadto o karierze we Francji oraz ostatnich latach, czyli powrocie do Polski, objęciu stanowiska dyrektora w Teatrze Polskim, wybitnych rolach filmowych i teatralnych oraz szczęśliwym życiu rodzinnym u boku żony Katarzyny. Seweryn opowiada to wszystko z dystansem i poczuciem humoru, nierzadko uśmiechając się do siebie samego sprzed lat.

W swojej opowieści posiłkuje się dziennikami, prowadzonymi skrzętnie od czasów młodości. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bo przecież pamięć człowieka bywa zawodna, a nasz umysł lubi mieszać fakty i przekręcać informacje, często wybierając z nich tylko to, co nam odpowiada. A historii do opowiedzenia jest w życiu artysty naprawdę sporo. Choćby takich, jak dlaczego młody Andrzej wykąpał się w stawie w Łazienkach Królewskich? Jak to było mieć służby państwowe na własnym ślubie oraz żonę w więzieniu? Dlaczego w latach studenckich zdarzało mu się zakładać  rajstopy oraz jak wyglądała współpraca z największymi: Andrzejem Wajdą czy Peterem Brookiem? Tłem do wspomnień jest nie mniej porywająca, burzliwa historia Polski lat 60., 70. i 80. XX wieku. Odegrała ona także niemałą rolę w życiu samego artysty, który już w latach studenckich angażował się w politykę. Brał udział w manifestacjach, przez co kilkakrotnie trafiał do aresztu, a ze względu na stan wojenny zmienił miejsce swojego pobytu na Francję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *