Dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko. Biografia „Boznańska. Non finito”
30 października, 2019
Kąpiel w Łazienkach i żona w więzieniu. Biografia „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!”
31 października, 2019

Bo milczenie nie zawsze jest złotem. O. Wiśniewski „krzyczy w obronie wartości”

Ojciec Ludwik Wiśniewski to dominikanin i wieloletni duszpasterz młodzieży akademickiej (fot. wikipedia.org)

Z wielką odwagą staje w obronie wartości najważniejszych w życiu człowieka: prawdy, wolności, miłości i tolerancji. Dzisiaj, jak twierdzi ojciec Ludwik Wiśniewski, „nie wystarczy mówić, trzeba już krzyczeć”, zwłaszcza kiedy są one zagrożone. Stąd niezmiernie ważna społecznie książka zatytułowana „Trzeba krzyczeć w obronie tradycyjnych wartości”. To zapis rozmowy, którą z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim przeprowadziła Anna Bimer. Bezpośrednim impulsem do jej powstania była słynna przemowa ojca Ludwika, którą wygłosił, podczas uroczystości pogrzebowych zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To też książka o ludziach, o Polsce, o Kościele, o ogólnoludzkich wartościach, o wszystkim, co jest ważne.

„Trzeba krzyczeć” – twierdzi ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin, wieloletni duszpasterz młodzieży akademickiej. Kilka miesięcy temu, ten nadal aktywny duchowny, a jednocześnie wnikliwy obserwator życia społecznego i politycznego oraz publicysta, na uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza porwał zebranych, mówiąc, że władza nie może zasadzać się na kłamstwie.

Wtedy mówił dobitnie, a dziś jak twierdzi, najwyższy czas wołać donośnie, krzyczeć wręcz, ku ostrzeżeniu i otrzeźwieniu, byśmy nie runęli w przepaść. W rozmowach z Anną Bimer przewija się ten dobitny ton, gdy mowa o kłamstwie, ale jest też wiele ciepła i otuchy, kiedy autorzy rozmawiają o wolności, miłości i tolerancji.

O autorach

Anna Bimer, dziennikarka i redaktorka m.in. „Kuriera Polskiego”, „Machiny”, „Pani”, „Polska The Times”, „Zwierciadła”, a obecnie „Urody Życia”. Autorka książki „Oczy Wojownika. Opowieść o fotografie Macieju Macierzyńskim”.

Ludwik Wiśniewski OP, duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, publicysta, kapelan „Solidarności”, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Uznany przez wschodnioniemiecką służbę bezpieczeństwa Stasi za jednego z sześćdziesięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjoni­stów. Laureat wielu odznaczeń i nagród, m.in. Medalu Świętego Jerzego, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski i Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *