Emocjonalne spotkanie w męskim gronie. Sztuka „Chłopaki płaczą” w Teatrze Dramatycznym
23 marca, 2023
Thriller i love story w jednym. Film „Sundown” z Charlotte Gainsbourg i Timem Rothem
24 marca, 2023

Historia brawurowej kradzieży, która wstrząsnęła PRL. Film „Święty” na ekranach kin

W jedną z głównych ról wcielił się Mateusz Kościukiewicz (fot. Rafał Pijański)

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80. XX wieku. „Święty” nie jest ani filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, ani o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny, fabularny obraz przebiegu sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, ukazanego z poczuciem humoru i lekkością. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sebastian Buttny. W rolach głównych występują: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk i Leszek Lichota.

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w rolę którego wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte.

Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

(fot. Rafał Pijański)

Film wyprodukowała firma IKH Pictures Production w koprodukcji z Telewizją Polską, Centrum Technologii Audiowizualnych (Wrocław), Mátrix Film (Saint Film Kft) i Dolnośląskim Centrum Filmowym. Do kin film wprowadza TVP Dystrybucja Kinowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *