Poruszająca opowieść o dzieciach wobec piekła wojny. Reportaż „Mali tułacze”
25 sierpnia, 2022
Muzyka, teatr, film i literatura. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
27 sierpnia, 2022

Te wakacje nie mają w sobie nic sielskiego. Film „Cicha ziemia” na ekranach kin

W rolach głównych występują: Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska (fot. mat. pras.)

Ten trzymający w napięciu film pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Zagrożone małżeńskie status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności. W rolach głównych występują Dobromir Dymecki i Agnieszka Żulewska. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą pozostała obsada.  W roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”, a w pozostałych: Alma Jodorowsky i Marcello Romolo. Film „Cicha ziemia”, który jest debiutem Agi Woszczyńskiej – miał swoją światową premierę na festiwalu w Toronto, a w Polsce otworzył 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki). Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans. Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen.

Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu, powodując przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

Film trafia w swój czas

Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto, granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

Autorami scenariusza do filmu są Aga Woszczyńska i Piotr Litwin, a zdjęć – Bartosz Świniarski. Za montaż odpowiada Jarosław Kamiński, a za produkcję: Agnieszka Wasiak z Lava Films, Giovanni Pompili z włoskiego Kino Produzioni i Jordi Niubo z czeskiego I/O Post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *