„Będzie lepiej”. Artystka Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości
22 marca, 2023
Historia brawurowej kradzieży, która wstrząsnęła PRL. Film „Święty” na ekranach kin
24 marca, 2023

Emocjonalne spotkanie w męskim gronie. Sztuka „Chłopaki płaczą” w Teatrze Dramatycznym

W obsadzie spektaklu znaleźli się sami mężczyźni (fot. Sisi Cecylia)

Widzisz płaczącego mężczyznę. Jakie wywołuje w tobie emocje? Odruchy? Co przychodzi ci na myśl, kiedy mijasz na ulicy faceta, który łka? I czy w ogóle zdarza ci się takich facetów spotykać? Czy męskie łzy są towarem deficytowym? Te publiczne należą do rzadkości. A czy te prywatne mogą posłużyć jako podstawa teatralnej opowieści? Twierdzącej odpowiedzi udzielili twórcy nowego spektaklu, który miał swoją premierę na Małej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. „Chłopaki płaczą” plasuje się gdzieś między spoilerem a oczywistością – ale to także niebanalne przesłanie, wymagające jak najczęstszego powtarzania. Męskie łzy istnieją. Co więcej, wszyscy ich potrzebujemy. Potrzebujemy, jako społeczeństwo, mężczyzn potrafiących okazywać emocje. Michał Buszewicz, reżyser spektaklu oparł go na autorskim scenariuszu. W obsadzie znaleźli się oczywiście sami aktorzy.

Twórcy deklarują, że chcą uważnie przyjrzeć się momentom, w których próbujemy, przed sobą i przed innymi, zaprzeczać istnieniu męskich łez. Powodom tych zaprzeczeń. Chwilom, kiedy między powodem, bodźcem a płynącą łzą wyrasta tama lęku, niewygody, wstydu, rygorów i zaciśniętych zębów.

Chcą też poszukać w tej tamie pęknięć. Emocjonalne spotkanie w męskim gronie nie musi być stereotypową libacją ani rywalizacją. Może być wymianą doświadczeń, szansą na spojrzenie na siebie nawzajem z wyrozumiałością i zgodą na słabość, porażkę, a czasem nawet prywatną katastrofę. Okazją do odkrycia nowych pokładów wrażliwości niezbędnej do życia – a czasem i do tego, żeby to życie ocalić.

(fot. Sisi Cecylia)

Obsada i twórcy

W spektaklu występują: Waldemar Barwiński, Robert T. Majewski, Henryk Niebudek, Piotr Siwkiewicz, Paweł Tomaszewski (gościnnie) i Karol Wróblewski.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Michał Buszewicz, za scenografię i kostiumy – Doris Nawrot, za muzykę – Baasch, za choreografię – Katarzyna Sikora, za reżyserię światła – Aleksandr Prowaliński, za wideo – Michał Dobrucki, a projekt plakatu przygotowała Agata Baumgart. Asystentką reżysera jest Jowita Mazurkiewicz, a asystentką scenografki – Olga  Ciężkowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *