Olga Tokarczuk z literackim Noblem za 2018 rok. Zobaczcie naszą rozmowę z pisarką
10 października, 2019
Angażująca, tragikomiczna łamigłówka. Komediodramat „Synonimy” już w kinach
11 października, 2019

Polski kandydat do Oscara. Najnowszy film Jana Komasy „Boże Ciało” już w kinach

Film będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii najlepszy film międzynarodowy (fot. mat. pras.)

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Nie jest to w jego przypadku możliwe do spełnienia, więc postanawia udawać. „Boże Ciało” Jana Komasy to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie, odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi. W główną rolę brawurowo wcielił się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia: Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, a także zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni: Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota.

Po kilku latach odsiadki młody chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

(fot. mat. pras.)

Nagrody w Wenecji i Gdyni

Światowa premiera „Bożego Ciała” odbyła się na Festiwalu w Wenecji, gdzie film otrzymał aż dwie nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Dzieło twórcy filmów: „Miasto 44” i „Sala samobójców” zostało także zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema w ramach Festiwalu Filmowego w Toronto, największej i najważniejszej imprezie tego typu w Ameryce Północnej. Azjatycka premiera obrazu odbędzie się natomiast na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan w Korei Południowej. „Boże Ciało” triumfowało również podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie twórcy zdobyli aż dziesięć nagród, w tym: za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Filmowi przyznano również cenne wyróżnienia środowiskowe – Nagrodę Publiczności, Dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W połowie września polska Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Boże Ciało” będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiadał ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr., a muzykę do filmu skomponował duet kompozytorów: Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *