Historia masakry w Srebrenicy oczami kobiety. Nominowana do Oscara „Aida” w kinach
17 września, 2021
Spektakl o dorastaniu inspirowany tekstami Owidiusza. Premiera „Przemian” w Studio
19 września, 2021

Król ucieczek i żywa legenda PRL. Film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w kinach

W tytułową rolę w filmie wcielił się Dawid Ogrodnik (fot. Robert Pałka)

To komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W główną rolę w filmie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” wciela się Dawid Ogrodnik. – Nasz bohater ucieka od szarej rzeczywistości i pragnie sięgać ponad miarę przeciętnego człowieka. Sięgać najwyżej, jak się da. Ludzie w tamtych czasach nie śledzili kronik kryminalnych po to, żeby się przekonać, czy wreszcie go złapano. Chcieli wiedzieć, czy znowu udało mu się uciec – stwierdza reżyser i współautor scenariusza Mateusz Rakowicz.

W filmie Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

Dawidowi Ogrodnikowi w filmie partnerują: Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Olga Bołądź oraz debiutująca na wielkim ekranie Masza Wągrocka.

(fot. Robert Pałka)

Reżyser i dystrybutor o filmie

– Zdzisław Najmrodzki w pewnym sensie był superbohaterem PRL. Tworząc tę postać, wykorzystaliśmy kilka najważniejszych faktów z jego życia, ale „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” to fantazja i fikcja, która ubarwiła prawdziwą historię – wyjaśnia Mateusz Rakowicz, reżyser i współautor scenariusza. – Ten film jest błyskotliwy i rozrywkowy. To radość kina w czystej postaci. Dlatego zależy nam na tym, żeby ludzie mogli obejrzeć Najmro w pełni zrelaksowani, w poczuciu bezpieczeństwa – podkreśla Paweł Fiłonowicz, dyrektor marketingu z Dystrybucji Mówi Serwis.

Reżyserem filmu jest Mateusz Rakowicz, który wspólnie z Łukaszem M. Maciejewskim napisał scenariusz. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik. Producentem „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” jest TFP, a koproducentami Grupa Cyfrowy Polsat oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *