Cypr jakiego turyści nie znają. Reporterska relacja z „Wyspy trzech ojczyzn”
17 marca, 2021
W poszukiwaniu przepisu na szczęście. „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta”
20 marca, 2021

Emocjonująca policyjna misja, która może uratować ludzkie życie. „Nocny konwój” w kinach

Omar Sy i Virginia Efira jako nieustraszona para policjantów (fot. mat. pras.)

To bezkompromisowy kryminał w reżyserii Anne Fontaine, znanej polskim widzom dzięki takim hitom jak „Coco Chanel”, „Idealne matki” czy powstałemu przy polskiej koprodukcji filmowi „Niewinne”. W rolach głównych „Nocnego konwoju” – po raz pierwszy razem na wielkim ekranie: gwiazda „Nietykalnych” Omar Sy oraz królowa komedii romantycznych Virginie Efira. Gwiazdy francuskiego kina wcielili się w parę nieustępliwych policjantów, którym z pozoru prosta misja wymyka się spod kontroli. Obok nich w obsadzie „Nocnego konwoju” zobaczyć można także Grégory’ego Gadeboisa, znanego m.in. z filmu „Nic do ukrycia” i obrazu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” oraz Paymana Maadi – gwiazdę oscarowego „Rozstania” Asghara Farhadiego i bijącego rekordy popularności serialu „Westworld”.

Virginie, Erik i Aristide to trójka policjantów, którzy na co dzień stawiają czoła przestępstwom i przemocy paryskich ulic. Pewnej nocy stróże prawa otrzymują nietypowe zadanie – mają eskortować nielegalnego imigranta na lotnisko, skąd mężczyzna zostanie deportowany do swojej ojczyzny. Po drodze jednak policjanci dowiadują się, że więzień, gdy już dotrze do swojego kraju, ma zostać poddany karze śmierci. Zaczynają wątpić w celowość i sensowność rozkazu. Jak potoczy się ich misja? Jakie podejmą decyzje?

To adaptacja powieści Hugo Borisa, do której scenariusz napisała Claire Barré.

Francuska prasa zachwycona

„Doskonały” – uważa Sophie Rosemont z Rolling Stones. Z kolei Julien Barcilon z Télé 7 Jours napisał, że „to wielki film zgłębiający ludzką naturę, a do tego inteligentny i perfekcyjnie wyreżyserowany”. „Robi wrażenie” – dodaje Voici.

„Bardzo aktualny” – zauważa Thierry Chèze z Premiere, „mistrzowsko zagrany” – podkreśla Vincent Cocquebert z Marie Claire. „Kryminał, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje” – podsumowuje François Forestier dla Le Nouvel Observateur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *