Prywatnie podziwiany, przez społeczeństwo pogardzany. Geniusz „Leonarda da Vinci”
15 marca, 2019
Komediowy horror, który podbija świat. „Wrócę przed północą” w Teatrze Kwadrat
15 marca, 2019

Niektórych sekretów nie da się ukryć na zawsze. „Wszyscy wiedzą” już w kinach

W rolach głównych wystąpili Penelope Cruz i Javier Bardem (fot. mat. pras.)

Przeszłość spotyka się z teraźniejszością, dawne uczucie przeżywane jest na nowo, a dystans zamienia się w ognistą bliskość. Film „Wszyscy wiedzą” to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy nowy obraz dwukrotnego laureata Oscara – Asghara Farhadiego. Za sprawą tego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie, tym razem w pełnych namiętności kreacjach, spotkał się gwiazdorski duet, a prywatnie para, czyli Penélope Cruz i Javier Bardem.

Po wielu latach nieobecności Laura, która wyjechała do Argentyny, powraca wraz z dwójką dzieci do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii na ślub i wesele siostry. Podczas hucznej zabawy spotyka Paco, swoją wielką, pierwszą miłość, teraz cenionego winiarza. Parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia. Imprezę przerywa zniknięcie Irene, nastoletniej córki Laury. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka i przy okazji poszukiwań na jaw wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty, o których wszyscy woleliby zapomnieć.

Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch, burząc przy tym spokój w całym, upalnym, sennym miasteczku. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których „wszyscy wiedzą”, ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia. Pod powierzchnią czai się mrok i wszyscy są podejrzani. Czy niewiedza jest zawsze błogosławieństwem? Co zrobisz, kiedy nagle okaże się, że poza tobą już wszyscy wiedzą

(fot. mat. pras.)

Cruz i Bardem znów wspólnie na ekranie

Mistrz światowego kina zaprasza widzów do kipiącego od emocji labiryntu. Asghar Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami „Wszyscy wiedzą” dowodzi, że w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.

Gdy Penélope Cruz odebrała telefon od reżysera, który przedstawił jej pomysł na film, odkładając słuchawkę już wiedziała, że zaraz zadzwoni do jej męża. Wspólnie z Javierem Bardemem podjęli decyzję o udziale w filmie, szczególnie że akcja „Wszyscy wiedzą” jest osadzona w Hiszpanii, co oznaczało spędzanie czasu w domu z dziećmi i brak zdjęć wyjazdowych. Asghar Farhadi ciepło wspomina pracę z Cruz i Bardemem. – Oprócz swoich kreacji na ekranie, Penélope i Javier mieli bardzo wielki wkład w całą produkcję filmu. Przez cały czas bardzo chętnie odpowiadali na moje pytania dotyczące innych aktorów i najróżniejszych tematów. Obydwoje są nie tylko utalentowani aktorsko, ale też głęboko ludzcy. A nasze relacje wykraczają obecnie daleko poza czysto zawodową współpracę – podkreśla reżyser.

Penélope Cruz wciela się w rolę Laury, która przed laty wyjechała do Argentyny, a teraz powraca do rodzinnego miasteczka na ślub siostry (fot. mat. pras.)

Krytyka zgodnie zachwycona

„Wszyscy wiedzą” to przebój europejskich kin. Nic dziwnego, bo Cruz i Bardem stworzyli w nim jeden z najwspanialszych duetów w ich karierze. Film ten otworzył Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes w 2018 roku, a jego polska premiera odbyła się na MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

„Oglądanie na ekranie trójkąta Cruz, Bardem i Darín to czysta rozkosz – pisze „Variety”. Z kolei Screendaily dodaje, że „ając do dyspozycji śmietankę hiszpańskojęzycznych artystów, Asghar Farhadi w historię pełną wątpliwości, wzajemnych oskarżeń i fałszywych tropów wplata miłość, żal, pieniądze i rodzinne niesnaski, komponując z tych elementów pełnokrwisty dramat. – „Wszyscy wiedzą” ma wszystkie elementy najlepszych filmów dwukrotnie nagrodzonego Oscarem Asghara Farhadiego – dodaje The Hollywood Reporter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *