Jak zmierzyć jego wielkość? „Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 123 odsłonach”
16 lutego, 2022
Pełna świeżej, młodzieńczej energii komedia obyczajowa. „Zakochana Anais” w kinach
18 lutego, 2022

Nowy film Pedra Almodóvara z dwoma szansami na Oscara. „Matki równoległe” w kinach

„Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach (fot. mat. pras.)

To historia dwóch samotnych matek, które spotykają się na sali porodowej. Kilka słów, które zamienią ze sobą w szpitalu, połączy ich losy na wiele lat. Najnowszy film Pedra Almodóvara „Matki równoległe”, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji i nominowaną do Oscara Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. To jednak nie tylko tragikomiczna, intymna opowieść o bólu i blasku macierzyństwa, ale również mocny głos przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości. I właśnie kobiety, które tworzą pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, okazują się w filmie Almodóvara bezkompromisowymi rzeczniczkami otwartości przynoszącej ulgę i oczyszczenie.

Bohaterki filmu, Janis i Ana spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. „Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce” (Variety), „Penélope Cruz w swojej najlepszej roli” (Time), „Pulsująca emocjami historia” (The Wrap), „Wielki pean na cześć kobiet” (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci.

Penélope Cruz z szansą na drugiego Oscara

Wśród nominowanych w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa znalazła się Penélope Cruz za kreację w filmie „Matki równoległe”. Będzie to dla niej szansa na zdobycie drugiego Oscara w karierze. W 2009 roku otrzymała statuetkę za rolę drugoplanową w filmie „Vicky Cristina Barcelona”. To jednak nie koniec nominacji dla „Matek równoległych”.

W kategorii Najlepsza Muzyka nominowano kompozytora Alberto Iglesiasa, wieloletniego współpracownika Almodóvara. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *