Pełen pokory, wzruszający pamiętnik. Książka „Love, Pamela” z wierszami autorki
12 kwietnia, 2023
Opowieść o potrzebie bliskości, poczuciu winy i przebaczeniu. Film „Niebieska linia”
14 kwietnia, 2023

Historia o dojrzewaniu niezależnie od wieku. Film „Bezmiar” z Penélope Cruz w kinach

W postać matki-marzycielki w filmie wcieliła się Penélope Cruz (fot. mat. pras.)

To historia inspirowana autentycznymi i bolesnymi doświadczeniami samego reżysera. W postaci Adriany odbija się bowiem 12-letni Emanuele Crialese, który urodził się w ciele dziewczynki. To najbardziej osobisty z jego filmów, swoista podróż w przeszłość, dzięki wspomnieniom, które czasem są bardzo wyraźne, a czasem zasnute mgłą. Główną rolę w filmie „Bezmiar” zagrała Penélope Cruz, która wcieliła się w postać matki-marzycielki. Aktorka bardzo chciała zagrać rolę Clary, żeby zwrócić uwagę na przemoc domową i brak wsparcia dla definiujących swą tożsamość nastolatków. Cruz doskonale wiedziała, jak ważny był to dla reżysera film i od początku bardzo chciała stać się częścią tego projektu. Jej bohaterka ukrywa cierpienie pod maską makijażu i zabaw z dziećmi, po to, żeby przynajmniej one czuły się bezpieczne. Łączy ją niezwykła więź z nierozumianą przez ojca oraz najbliższe środowisko, uwięzioną we własnym ciele córką Adrianą, która czuje się chłopcem.

Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.

Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

Reżyser zachwycony Cruz

– Moim zdaniem siła aktorska Penélope Cruz również wynika z jej gotowości, aby tracić kontrolę, pracować „bez siatki bezpieczeństwa”, traktować różne sytuacje na luzie oraz grać i reagować bez zbyt wielu wcześniej opracowanych rozwiązań. Dzieci nie powtarzają niczego dwa razy w ten sam sposób. Penélope nie dość, że ma wybitny talent, to jeszcze potrafi reagować na wszelkie zmiany zachowaniu dzieci. Dzięki jej otwartości sceny z udziałem najmłodszych aktorów wypadły autentycznie i żywiołowo – mówi o współpracy z Penélope Cruz, Emanuele Crialese. 

– Już wcześniej przetestowałem tę metodę i jestem przekonany, że działa. Nie muszę dodawać, że metoda ta opiera się na zaufaniu i dobrych chęciach, a Penélope okazała się wymarzonym współpracownikiem: równocześnie kieruje się instynktem i rozumem. Jest otwarta i pozwala, aby kontrolę nad nią przejęło coś, co ją przerasta – dodaje reżyser.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *