Pochwała kobiecości, przyjaźni, wolności i mocy tańca. Film „Houria” w kinach
2 czerwca, 2023
Męska przyjaźń na tle relacji człowieka z naturą. Film „Osiem gór” już w kinach
2 czerwca, 2023

„24 godziny”, które mogą na zawsze zmienić życie. Film z Penélope Cruz w kinach

W roli głównej wystąpiła Penélope Cruz (fot. mat. pras.)

To trzymający w napięciu dramat społeczny, w którym przeplatają się historie trójki bohaterów. Opowiedziane zostały w ciągu tytułowych 24 godzin, które mogą na zawsze zmienić ich życie. Film pokazuje, jak kryzys ekonomiczny wpływa na relacje międzyludzkie. W roli głównej wystąpiła tu laureatka Oscara – Penélope Cruz („Vicky Christina Barcelona”). Wcieliła się ona w postać Azuceny, kobiety walczącej o uratowanie swoich bliskich przed eksmisją z rodzinnego domu. Partneruje jej m.in. Luis Tosar. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Juan Diego Botto, dla którego jest to debiut reżyserski. Światowa premiera „24 godzin” odbyła się podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, w sekcji konkursowej Orizzonti. Film pokazywany był także podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Azucena walczy o uratowanie swojej rodziny przed eksmisją. Z kolei Rafa to prawnik i aktywista mocno zaangażowany w kwestie społeczne, kosztem swoich bliskich. W filmie można poznać również tragiczną historię Teodory, granej przez Adelfę Calvo. Kobieta jest zdeterminowana, by nie dopuścić do tego, by jej syn wziął na siebie winę za wydarzenia, których nie może już zmienić.

– „24 godziny” to wieloletni projekt, zastopowany przez pandemię, do którego na nowo podeszliśmy trzy lata temu. Nie byliśmy pewni, czy film przetrwa. Reżyser, Juan Diego Botto, i ja przyjaźnimy się od trzynastego roku życia, a teatru uczyliśmy się u jego matki, Cristiny Roty. Poprosiłam go o napisanie czegoś, w czym moglibyśmy razem zagrać, ale już po pierwszym szkicu scenariusza powiedziałam: „to jest twoje, musisz to wyreżyserować!” i kilka dni później się zgodził – mówi producentka filmu i zarazem odtwórczyni głównej roli Penélope Cruz. Za zdjęcia odpowiada Arnau Valls Colomer, a za muzykę – Eduardo Cruz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *