Historia skandalu, który dał początek #metoo. Film „Gorący temat” już w kinach
17 stycznia, 2020
700 lat od koronacji Władysława Łokietka. Wystawa „Skarby epoki Piastów” na Wawelu
21 stycznia, 2020

Dwa oddzielne światy na jednej scenie. Sztuka „Policja. Noc zatracenia” w Polonii

Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki na scenie Teatru Polonia (fot. Robert Jaworski)

Czy Polska zawsze musi skręcać w stronę absurdu? – zdają się pytać twórcy nowego spektaklu „Policja. Noc zatracenia”, wystawianego na deskach warszawskiego Teatru Polonia. Sztuka powstała na podstawie dwóch dramatów autorstwa Sławomira Mrożka i Andrzeja Saramonowicza. Mamy tu świat dwóch dyktatur, z których pierwsza widzi utopijne szczęście w paranoicznym porządku, a druga zaś – w upiornej tradycji. W obsadzie znaleźli się Katarzyna Kwiatkowska oraz aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Reżyseruje sam autor, Andrzej Saramonowicz.

W „Nocy zatracenia” Andrzej Saramonowicz, autor najbardziej popularnych kinowych polskich komedii XXI wieku: „Testosteronu” i „Lejdis”, nawiązuje do sztuki „Policja” autorstwa Sławomira Mrożka, niekwestionowanego króla gatunku z XX wieku, m.in. „Tango”, „Zabawa”, „Emigranci” czy „Vatzlav”.– Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu niż my dzisiaj – pisał w 1954 roku Witold Gombrowicz. – I nigdy żaden naród mniej nie rozumiał śmiechu – jego roli wyzwalającej.

Ta premiera składa się z dwóch sztuk, to nie są dwa akty tej samej sztuki, tylko dwa oddzielne światy, które trzeba wykreować, zbudować, przemyśleć. Dla mnie, dla aktorów i wszystkich realizatorów, to było ogromne wyzwanie – podkreśla Andrzej Saramonowicz. – Często się zdarza, że śmiejemy się z rzeczy strasznych. W tym sensie jest to na pewno tragifarsa, a wątki polityczne są bardzo silne. Końcówka jest jednak poważna i mam nadzieję, że będzie skłaniała do refleksji – mówi Katarzyna Kwiatkowska.

(fot. Robert Jaworski)

Twórcy i obsada

Reżyseria światła to zadanie Tomasza Madejskiego, muzyka to dzieło Dominika Strycharskiego, scenografia i kostiumy – Zuzanna Markiewicz, której asystowała Małgorzata Domańska. Producent wykonawcza jest Magdalena Kłosińska.

W obsadzie znaleźli się: Katarzyna Kwiatkowska jako Prowokatorowa („Policja”) i Kucharka („Noc zatracenia”),  Adam Krawczuk – Sierżant („Policja”) i Więzień („Noc zatracenia”), Marcin Perchuć – Generał („Policja”) i Infant („Noc zatracenia”), Rafał Rutkowski jako Więzień/Adiutant („Policja”) i Lokaj („Noc zatracenia”) oraz Maciej Wierzbicki w roli Naczelnika Policji („Policja”) i Wodza („Noc zatracenia”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *