Scena to Alpy, a scenariusz napisało życie… „Wrócimy po was. Historie alpejskie”
28 stycznia, 2023
Przewrotna i nieoczywista love story. Koreański thriller „Podejrzana” w kinach
3 lutego, 2023

„Tango” jest po prostu o nas. Nowa premiera z okazji 110-lecia Teatru Polskiego

Teatr Polski w Warszawie wystawia „Tango” Sławomira Mrożka, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego (fot. Karolina Jóźwiak)

To opowieść o ludziach, którzy stoją za kształtem świata – porządkiem, chaosem, terrorem. U Sławomira Mrożka to jedna, wybuchowa rodzina. Świat w mikroskali, a uczucia w skali makro. W „Tangu” dwa zwierciadła – sztuki i rzeczywistości – odbijają światy, które wzajemnie się sobie przyglądają. Jesteśmy świadkami dramatu, a może farsy? Ludzkiej, rodzinnej, społecznej, politycznej? „Tango” to utwór, który może śmieszyć, ale do czasu… W tym roku przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego inauguruje cykl wydarzeń poświęconych obu tym rocznicom.

O czym jest „Tango”? O społeczeństwie, o rodzinie, o teatrze i artystach, o wolności jednostki i zbiorowości, o wartościach, o poszukiwaniu ładu i o władzy. Ktoś kogoś udaje, coś ukrywa, ktoś oszukuje, ktoś inny daje się oszukać – każdy o czymś marzy, czegoś się wstydzi, a ktoś cierpi.

Rewolucja konserwatysty Artura kontra liberalne poglądy Stomila. Metafora aż nazbyt czytelna. A wyobraźnia podpowiada, że finał tej historii jest początkiem innej opowieści, której bohaterami możemy być my sami. Tekst napisany przez Sławomira Mrożka blisko sześćdziesiąt lat temu stawia pytanie, na które nieustannie szukamy odpowiedzi. Kim jesteśmy, gdy zdejmiemy maski?

(fot. Karolina Jóźwiak)

Obsada i twórcy spektaklu

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Anna Cieślak, Halina Łabonarska, Ewa Makomaska, Adam Cywka, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz i Jerzy Schejbal.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Anna Adamek, za muzykę – Piotr Łabonarski, za reżyserię światła – Paulina Góral, a za projekcje – Jagoda Chalcińska.

(fot. Karolina Jóźwiak)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *