„Żuan Don”. Pełna i wnikliwa biografia Starszego Pana B. czyli Jeremiego Przybory
22 listopada, 2023
Bądź jak Józef Chełmoński. Kultura wokół Nas w jury konkursu „Spotkania ze sztuką”
27 listopada, 2023

Droga do władzy przez pryzmat związku z kobietą. Film „Napoleon” w kinach

W rolach głównych wystąpili Vanessa Kirby i Joaquin Phoenix (fot. mat. pras.)

300 ludzi, 100 koni i 11 kamer na planie. „Napoleon” to monumentalne widowisko, przedstawiające drogę do władzy jednej z najbardziej znaczących postaci światowej historii. W tytułową rolę wcielił się laureat Oscara Joaquin Phoenix. Ta imponująca swoim rozmachem produkcja filmowa, zrealizowana przez legendarnego reżysera Ridley’a Scotta, pokazuje historię przyszłego cesarza Francuzów przez pryzmat jego burzliwego związku z jedyną prawdziwą miłością, Józefiną. Pojawił się znikąd, a podbił wszystko. Na ekranie można zobaczyć zarejestrowane okiem kamery w niezwykle realistycznych sekwencjach sceny bitew, będących realizacją wizjonerskich taktyk militarno-politycznych Napoleona – „geniusza wojny”.

Ridley Scott to reżyser takich znakomitych filmów jak „Blade Runner” oraz „Gladiator”, w którym grał laureat Oscara Joaquin Phoenix („Joker”). Tym razem w niezwykły sposób uchwycił on portret psychologiczny nieprzewidywalnego człowieka jakim był Napoleon. W roli Józefiny wystąpiła Vanessa Kirby („The Crown”, „Syn”). Zdążyła ona już zachwycić widzów i krytykę swoimi kreacjami filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi, czego wyrazem jest nagroda BAFTA oraz nominacja do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. 

Chemia między Kirby i Phoenixem tworzy napięcie i dynamikę, która, według reżysera Ridleya Scotta, nie tylko ożywia grane przez nich postaci, ale dodaje Napoleonowi zmienności i nieprzewidywalności w jego militarnych podbojach Europy. Aktorzy wnieśli niewątpliwie ogień w burzliwy i niekonwencjonalny związek rozpisany na kartach scenariusza Davida Scarpy, odsłaniając wewnętrzne demony Napoleona i rzucając więcej światła na mniej znane strony jego historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *