Droga do władzy przez pryzmat związku z kobietą. Film „Napoleon” w kinach
24 listopada, 2023
Film o poszukiwaniach szczęścia, miłości i miejsca na Ziemi. „Uśmiech losu” w kinach
1 grudnia, 2023

Bądź jak Józef Chełmoński. Kultura wokół Nas w jury konkursu „Spotkania ze sztuką”

Organizatorem konkursu jest Fundacja PGE oraz PGE Polska Grupa Energetyczna (fot. mat. pras.)

Do 4 stycznia 2024 roku można przesyłać prace, które wezmą udział w 2. konkursie plastycznym dla uczniów szkół podstawowych „Spotkania ze sztuką”. Celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polskiego malarstwa poprzez zachęcenie ich do aktywności artystycznej. Tematem tegorocznej edycji jest malarstwo Józefa Chełmońskiego. Laureaci konkursu (tj. cała klasa laureata wraz z opiekunem) zostaną zaproszeni na jednodniową wycieczkę do jednego z pięciu polskich Muzeów Narodowych objętych mecenatem PGE: w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Kielcach bądź w Krakowie, oraz uczestnictwa w lekcji muzealnej. Dodatkowo autorzy zwycięskich prac otrzymają indywidualne nagrody w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sieci Empik. Ogłoszenie wyników odbędzie się 19 stycznia, natomiast lekcje muzealne odbywać się będą od lutego do 10 czerwca 2024 roku. Organizatorem konkursu jest Fundacja PGE. Do jury został zaproszony Adam Cissowski, wydawca i redaktor portalu Kultura wokół Nas.

Konkurs „Spotkania ze sztuką” skierowany jest do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych, zlokalizowanych w polskich miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców. Tegorocznym zadaniem jest przedstawienie przez ucznia własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Prace powinny być przygotowane na papierze technicznym w formie płaskiej w formacie A2 w dowolnej technice: ołówek, kredka, flamaster, farba (akwarelowa, olejna, akrylowa) czy węgiel. Uczniowie danej klasy wybierają wyłącznie jedną pracę, którą należy zgłosić jako pracę konkursową i dostarczyć do organizatora konkursu. Następnie będą one oceniane w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII według ustalonych kryteriów: zgodność z tematyką konkursu, walory estetyczne pracy oraz oryginalność wykonania.

– Ubiegłoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów z całej Polski. Otrzymaliśmy wówczas ponad 500 konkursowych prac, z których wyłoniliśmy 90 laureatów. Dzięki temu z lekcji muzealnych skorzystało blisko 1800 uczniów. Dowodzi to, że młodzież, jeżeli ma taką możliwość, chce mieć kontakt ze sztuką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Szczegółowe informacje o konkursie „Spotkania ze sztuką” wraz z kartą zgłoszeniową znaleźć można na stronie: www.spotkaniazesztuka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *