Wielki powrót do legendarnej szkoły lotniczej. „Top Gun: Maverick” na Blu-ray i DVD
31 października, 2022
„Album Rodzinny”. Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią
2 listopada, 2022

Najlepsze krótkie metraże świata w konkursie. 21. edycja CINEMAFORUM w Warszawie

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Kultura wokół Nas (fot. mat. pras.)

Zwycięskie tytuły z festiwali w Cannes i Wenecji, obraz nominowany do Oscara oraz kilkadziesiąt innych krótkich metraży z różnych krajów na całym świecie znalazło się w programie Międzynarodowego Forum Krótkich Metraży. Nie zabraknie też polskiego akcentu w postaci filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. 20 tytułów zakwalifikowanych do Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych – dwa z nich są z Polski: „Nie ma spokoju” (reż. Karol Ulman) i „Piękna łąka kwietna” (reż. Emi Buchwald), będą rywalizowały o Grand Prix i Nagrodę Publiczności. 21. edycja CINEMAFORUM,  jednego z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce, odbywa się w Kinie Atlantic (pokazy) oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (wykłady, debaty i spotkania z filmowcami) i potrwa od 2 do 6 listopada 2022 roku. Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje oraz wydarzenia towarzyszące jest całkowicie darmowy. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal Kultura wokół Nas.

CINEMAFORUM to festiwal dla wszystkich fanów krótkich form filmowych, który od 21 lat odbywa się w Warszawie. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, będzie obfitowała w pokazy nagradzanych dzieł z całego świata, którym towarzyszyć będą wydarzenia branżowe. Festiwalowi od zawsze przyświecała mu idea promocji kina krótkometrażowego w całej jego wielowymiarowości i różnorodności, także kulturowej.

Do Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zakwalifikowało się 20 tytułów, wśród których m.in. chiński „The Water Murmurs” Story Chen (nagrodzony Złotą Palmą dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Cannes), francusko-mongolski „Snow in September” w reżyserii Lkhagvadulam Purev-Ochir (uznany za najlepszy krótki film festiwalu w Wenecji) oraz chilijska animacja „Bestia” Hugo Covarrubiasa, która w 2022 roku zdobyła nominację do Oscara. W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział także dwie polskie produkcje – „Nie ma spokoju” Karola Ulmana oraz „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald. Filmy oceni jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący), Maria Dębska, Marcin Ciastoń i Paulina Krajnik.

Inne sekcje oraz Nagrody im. Jana Machulskiego

W ramach sekcji American Shorts, która powstała we współpracy z American Film Festival, zostaną pokazane najlepsze krótkie metraże z USA. Sekcja BAFTA Shorts, której partnerem jest British Council, to okazja, by zobaczyć uznane produkcje z Wielkiej Brytanii. Odbędzie się też pokaz najciekawszych filmów z tegorocznego festiwalu w Oberhausen (partnerem programowym jest Goethe-Institut) oraz Przegląd Filmów Ukraińskich (partnerem programowym jest CinemaHall). Ukraińskim akcentem będzie także specjalny pokaz filmu „Chas khryzantem” Dmytro Moiseieva.

Nieodłącznym elementem CINEMAFORUM są także Nagrody im. Jana Machulskiego. To wyróżnienia przyznawane twórcom filmów krótkometrażowych w dziewięciu kategoriach – dla najlepszego reżysera, aktora, aktorki, scenarzysty, operatora i montażysty oraz za Najlepszy Film, Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Animowany. W tym roku o statuetki powalczą m.in. twórcy „Martwego małżeństwa”, „Victorii”, a także animacji „Airborne”. Zwycięzców wyłoni Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego w składzie: Magdalena Koleśnik, Rafał Listopad, Maciej Makowski, Grzegorz Milczarczyk, Jagoda Szelc i Arkadiusz Tomiak.

Spotkania, wykłady, warsztaty

CINEMAFORUM to także sekcja edukacyjna i branżowa. W ramach 6. edycji programu INTERFILMLAB młodzi przedstawiciele branży filmowej będą rozwijać swoje projekty filmowe nie tylko pod kątem międzynarodowej dystrybucji, ale także z uwzględnieniem rozwijającego się rynku VOD. Branżowi eksperci skupią się na kondycji kina po pandemii i wpływie kryzysu ekonomicznego na przemysł filmowy. Nad stanem krytyki filmowej w dobie social mediów, VOD i algorytmów pochylą się natomiast znani blogerzy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także program „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. Tym razem polegać będzie na otwartych spotkaniach z utalentowanymi filmowcami i gwiazdami ekranu. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy o swojej pracy opowiedzą m.in. Maria Dębska, Marcin Ciastoń, Arkadiusz Tomiak i Jagoda Szelc.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie cinemaforum.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *