„Pomarańcze na Antarktydzie”. Powieść o Legii Cudzoziemskiej z kobiecej perspektywy
30 kwietnia, 2022
Kamping, kryzys i majówka, której daleko do hygge. Film „Fucking Bornholm” w kinach 
6 maja, 2022

Milena Pioruńska jedzie na Eurowizję! Skrzypaczka wygrała konkurs Młody Muzyk Roku

Konkurs Młody Muzyk Roku wygrała Milena Pioruńska - w środku (fot. Marta Ankiersztejn)

Skrzypaczka Milena Pioruńska zwyciężyła w finale konkursu Młody Muzyk Roku 2022, którego gala odbyła się 2 maja br. w Filharmonii Narodowej. Oprócz niej na scenie w towarzystwie Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego zaprezentowało się jeszcze czworo artystów grających na instrumentach klasycznych. To pianista Krzysztof Wierciński, oboistka Małgorzata Cieszko, akordeonista Józef Wajdzik i klarnecista Paweł Libront. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Alicja Kieruzalska, Dawid Runtz i Marek Bracha (przewodniczący). Zwyciężczyni – Milena Pioruńska będzie reprezentować Polskę w lipcu na jubileuszowym 20. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier we Francji.

Milena Pioruńska jest uczennicą POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza. Gra na skrzypcach od 5. roku życia. Jako solistka wystąpiła na ponad 150 koncertach. Wzięła udział w przeszło 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Przed dużą publicznością występowała niejednokrotnie – m.in. jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną Węgierskiego Radia w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie oraz w telewizyjnym, muzycznym talent show WIRTUOZI V4+.

Młody Muzyk Roku jest ogólnopolskim konkursem organizowanym co dwa lata, który ma na celu promocję najlepszych młodych muzyków, grających na instrumentach klasycznych spośród najzdolniejszych uczniów średnich szkół muzycznych. Ma na celu zachęcenie młodych ludzi do doskonalenia umiejętności gry na instrumentach.

Piątka finalistów

W finale konkursu Młody Muzyk Roku 2022 wzięli udział (w kolejności występów):

  1. Krzysztof Wierciński, fortepian (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Z. Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie)
  2. Małgorzata Cieszko, obój (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej)
  3. Józef Wajdzik, akordeon (Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu)
  4. Milena Pioruńska, skrzypce (Poznańska OSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu)
  5. Paweł Libront, klarnet (Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina
    w Bydgoszczy)

Finaliści zaprezentowali podczas koncertu utwory z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Były to dzieła Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Carla Marii von Webera i Ole Schmidta. Podczas wydarzenia ze swoim zespołem wystąpił też Jan Pieniążek – perkusista, który tytuł Młodego Muzyka Roku zdobył w poprzedniej edycji konkursu. Współorganizatorami tegorocznej edycji było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura. Partnerem wydarzenia była Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *