Jeremi Przybora wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30. był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a podczas powstania warszawskiego – głosem Polskiego Radia. Choć jego kariera tam rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim.
„Żuan Don” to nakreślony z rozmachem, barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach, m.in. Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale. Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.
„I ta trwoga, i ta trwoga – trudna rada:
o Przyborze – jak subtelnie opowiadać,
by przekazać jego życia cały
wdzięk?
Książka ta rozwiewa jednak wszelki lęk.”
Michał Rusinek
O autorce
Maria Wilczek-Krupa to teoretyk muzyki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, historyk, publicystka, autorka nagradzanych biografii: „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach” oraz „Górecki. Geniusz i upór”.
Pisze powoli. Zostawia przestrzeń na domysły i nie boi się współczesnego języka. Bohaterów swoich książek nie odlewa z brązu.