Rodzina była dla niego całym światem. „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”
22 listopada, 2022
Wokalista, lider U2 i aktywista. Biografia „Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść”
23 listopada, 2022

Płyta i książka nietuzinkowego tria. Alicja Majewska i „Piosenki Korcza i Andrusa”

Artur Andrus, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz (fot. mat. pras.)

Artur Andrus oraz ikoniczny duet – piosenkarka Alicja Majewska i kompozytor Włodzimierz Korcz – połączyli siły, by wydać długo wyczekiwaną płytę artystki. Zatytułowana jest po prostu „Piosenki Korcza i Andrusa”, a towarzyszy jej premiera pełnej zabawnych anegdot i zakulisowych opowieści książki. Ta z kolei nosi tytuł „Koneserzy kolejnego dnia, czyli Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa”. Nie da się ukryć, że to wydarzenie muzyczne, które dodatkowo zostanie przypieczętowane trasą koncertową, o której bohaterowie piszą tak: „Kiedy podczas jednej z naszych rozmów pojawia się wątek trasy koncertowej, która ma się odbyć w roku 2023. Alicja mówi: Włodek, ja sobie uświadomiłam, że ty wtedy będziesz miał osiemdziesiąt lat, a ja siedemdziesiąt pięć i oboje wybuchają gromkim śmiechem. Przecież ja w ogóle nie znam takich liczb” – puentuje Korcz.

Czterdzieści sześć lat współpracy, jak mówią oboje – niezgadzania się, przekomarzania i niezwykłej przyjaźni, która połączyła dwie tak różne osobowości: ikonę, diwę i niekwestionowaną gwiazdę polskiej sceny muzycznej Alicję Majewską oraz kompozytora i autora niezapomnianych tekstów piosenek, Włodzimierza Korcza. Po kilkudziesięciu wspólnie spędzonych latach i wykreowaniu wielu pięknych, zapadających w pamięć utworów, nadal mają apetyt na więcej. W tym przypadku oznacza to dziesięć piosenek z tekstami Artura Andrusa i muzyką Włodzimierza Korcza w interpretacji Alicji Majewskiej.

„Piosenki Korcza i Andrusa” to więc album autorski, będący refleksyjną, miejscami nostalgiczną podróżą w przeszłość, ale też pogodnym, doprawionym odrobiną szaleństwa spojrzeniem na życie z perspektywy – jak mówi o sobie cała trójka – koneserów kolejnego dnia. Choć u Majewskiej, Korcza i Andrusa ważne są nie tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ale także, jak śpiewa Alicja – „wszystko, co kiedyś było i jest” – to, co składa się na nasze małe światy, na to, jacy jesteśmy.

Biografia z komentarzami autora

Równolegle z płytą powstawała także książka Artura Andrusa o Alicji Majewskiej i Włodzimierzu Korczu. Nie jest to jednak zwykła biografia dwojga artystów. To zapis rzadko spotykanej, trwające kilkadziesiąt lat przyjaźni, z jej wzlotami i drobnymi upadkami. Opowieść o sukcesach i porażkach, koncertach, których się nie zapomina, o tym, czego nie widać na scenie i co pamięta się przez całe życie. O kulisach polskiej sceny rozrywkowej i spotkaniach z ludźmi, którzy ją tworzyli. Wszystkie rozmowy przeplatane są komentarzami Artura Andrusa, które od pierwszej do ostatniej strony bawią, a bohaterów książki oczami wyobraźni widzimy, jakby siedzieli obok nas i się przekomarzali.

– Wiem z doświadczenia: konferansjer czasem nie tylko zapowie, lecz także przepowie. Wydaje się, że coś palnął, że może to nawet głupie. A potem się okazuje, że miał rację. Za dowód profetycznych zdolności prowadzących niech posłużą autentyczne zapowiedzi występów bohaterów tej książki. Dwóch konferansjerów na dwóch różnych koncertach. Jeden zakończył słowami: „To nie żaden pic! To Alicja Majewska!”, drugi: „A teraz będzie z grubej rury! Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz!”. Obaj mieli rację – mówi Artur Andrus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *