Varius Manx powraca z nową płytą. Przy mikrofonie Kasia Stankiewicz
16 kwietnia, 2018
Zimerman, Duczmal, proMODERN. Oto pierwsi laureaci Fryderyków 2018
16 kwietnia, 2018

Czym bawił się syn cara Rosji? Figurki Fabergé idą pod młotek

Figurki Kozaków Fabergé (fot. Desa)

Niemal wszyscy znają historię dynastii Romanowów, której członkowie w bestialski sposób zostali zamordowani przez bolszewików. W czasach swojej świetności korzystali oni z usług słynnej firmy złotniczej Fabergé. To z jej pracowni pochodzą poszukiwane przez kolekcjonerów jajka, których wartość wycenia się nawet na 33 mln dolarów, ale także wykonane z brązu figurki kozaków. Prawdopodobnie takimi statuetkami bawił się syn ostatniego cara Rosji – Mikołaja II Romanowa. Można je podziwiać na wystawie w warszawskiej siedzibie DESA Unicum, zanim 24 kwietnia trafią na aukcję.

Para figurek z tej pracowni przedstawia Kozaków Kudinowa i Pustynnikowa. Na imperatorskim dworze pełnili oni funkcję osobistych ochroniarzy Marii Fiodorowny i Aleksandry Fiodorowny – matki i żony ostatniego cara Rosji. Mikołaj II zlecił ich stworzenie firmie Fabergé w 1912 roku. Strażnicy osobiście pozowali w pracowni rzeźbiarza Borisa Frödmana-Cluzela, pracującego dla Fabergé. Istnieje hipoteza, że takimi figurkami bawił się sam Aleksy Romanow, syn Mikołaja II.

W 1885 roku jego ojciec, car Aleksander III złożył w firmie Fabergé pierwsze prestiżowe zamówienie na carski prezent wielkanocny w formie jajka. Obdarowana nim cesarzowa Maria Fiodorowna była zachwycona, a firma otrzymała tytuł dostawcy dworu cesarskiego. W ofercie znalazła się również srebrna papierośnica z tej samej pracowni, która tak jak każde stworzone przez Fabergé dzieło jubilerskie, jest unikalna, wykonana z niezwykłą starannością i precyzją.

Wizerunek Matki Boskiej Włodzimierskiej z XVIII wieku (fot. DESA)

Wybitne malarstwo ikonowe

Poza wybitnymi wyrobami rzemiosła artystycznego w ofercie znalazło się ponad 100 wybitnych przykładów malarstwa ikonowego, którego tradycja powoli odchodzi w zapomnienie. Dzieła pokazywane na wystawie, które później będą licytowane, pozwalają na kontakt z mistycznym i fascynującym światem prawosławnej Rosji.

Na szczególną uwagę zasługuje wizerunek Matki Boskiej Włodzimierskiej datowany na 1793 r. Włodzimierska Ikona Matki Boskiej przedstawia Bogarodzicę czule obejmującą i przytulającą do siebie boskiego Syna. Zgodnie z legendą autorem pierwowzoru jest święty Łukasz Ewangelista. Został on sporządzony na desce ze stołu, przy którym spożywała posiłki Święta Rodzina i powstał jeszcze za życia Matki Boskiej. W XIV wieku wizerunek miał ocalić Moskwę przed zdobyciem jej przez mongolskiego wodza Tamerlana. Po tych wydarzeniach ikona stała się obiektem wielkiego kultu. Wizerunek towarzyszył Rusi przez wieki. Był obecny w czasie wielu ważnych wydarzeń historycznych, podczas koronacji książąt i carów, wyboru nowych patriarchów, uczestniczył w wyprawach wojennych. Powstały jego niezliczone kopie, mające moc oryginału. O wyjątkowej wartości ikony prezentowanej w katalogu aukcyjnym, świadczy zdobiący ją kunsztownie dekorowany srebrny okład. W całości pokryty grawerowanymi motywami kwiatów i winogron, obwiedziony ornamentem sznurkowym i perełkowaniem.

XIX-wieczna ikona z Palech (fot. DESA)

Unikatem na aukcji jest także ikona przedstawiająca Zmartwychwstanie Jezusa i 18 Świąt Cerkiewnych wykonana w Palech, wiosce w okolicach Włodzimierza, która stała się w drugiej połowie XIX w. jednym z najważniejszych ośrodków malarstwa ikonowego w Rosji. O niezrównanym kunszcie pisarzy ikon świadczą legendy głoszące, że malarze pracujący dla carskiego dworu, chcąc pozyskać odpowiednich pomocników, kazali nocą porywać twórców z Palech i przywozić ich do Moskwy.

Wybory ze złota

Obok bogatego wyboru ikon i wyrobów rzemiosła artystycznego ofertę katalogu dopełniają przykłady malarstwa twórców rosyjskich z XIX i początku XX w. Kolekcjonerów z pewnością zainteresuje również bogato zdobiony emalią kowsz, a także niezwykłe wyroby złotnictwa rosyjskiego – tabakierki, papierośnice, pasy kaukaskie, złocone i kunsztownie grawerowane cukiernice, czajniczki i mleczniki. Łącznie prezentowany i potem licytowanych będzie 219 obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *