Wystawa „Ostrzej widzieć”. Opowieść o zmieniającym się kraju w fotoreportażach „itd”
4 listopada, 2020
Pełna zwrotów akcji kryminalno-miłosna układanka. Film „Tylko zwierzęta nie błądzą”
7 listopada, 2020

Kobieta, która „namalowała” swoje życie. Wyjątkowy album o Tamarze Łempickiej

Obrazy autorstwa Tamary Łempickiej biją rekordy sprzedaży (fot. Tamara de Lempicka Estate LLC)

Jej obrazy w swoich kolekcjach mają: Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson, a na aukcjach osiągają zawrotne ceny. Tak było choćby 28 października br., gdy w Sotheby’s obraz „L’Éclat” został sprzedany za niebagatelną kwotę 3,4 mln dolarów, czyli blisko 13,5 mln zł. W lutym tego roku i październiku 2019 dwa obrazy malarki osiągnęły łączną kwotę 134 mln zł. Mowa oczywiście o Tamarze Łempickiej, przez lata zapomnianej, a której twórczość dziś na nowo wraca do łask. Wśród najdrożej sprzedawanych artystek plasuje się na trzecim miejscu. Do księgarń trafił właśnie wyjątkowy album poświęcony Łempickiej. To nie typowa biografia, powieść czy wspomnienia o artystce. Nie jest to też katalog suchych faktów analizujących twórczość Tamary Łempickiej. Wydany przez wydawnictwo Bosz łączy w sobie te wszystkie rodzaje publikacji. Album ma dwie odrębne wersje językowe – polską i angielską. Teksty publikacji opracowane zostały przez Marisę de Lempicka (prawnuczkę Tamary) oraz dr Marię Annę Potocką – krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka) to polska malarka epoki art déco. Od najmłodszych lat obracała się w towarzystwie światowych elit i brylowała na salonach. Była błyskotliwą skandalistką, która kochała nowoczesne przedmioty i czerpała z życia pełnymi garściami. Paryż okazał się dla niej miejscem, który nie tylko ukształtował jej talent, ale również pozwolił osiągnąć zawrotny sukces i zyskać klientów w postaci arystokratów, bankierów czy gwiazd filmowych.

Łempicka nie ograniczała się jednak do malowania portretów osobistości z bogatych sfer, portretowała również swoją córkę Kizette, pozowały dla niej największe skandalistki, czego efektem są zmysłowe akty, w tym arcydzieło art déco „Piękna Rafaela”.

„Różowa tunika” („La tunique rose”), 1927 (fot. Tamara de Lempicka Estate LLC)

Najdroższy obraz polskiego artysty w historii

Z roku na rok rosną ceny dzieł królowej art déco, jak nazywana jest polska malarka. Z danych portalu ArtPrice.com wynika, że w 2018 roku obrazy Tamary Łempickiej na światowych aukcjach sprzedano za łączną kwotę 16,4 mln dolarów, co dało jej ósmą pozycję wśród artystek, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Do tego należy na pewno dodać, że 28 października br. w domu aukcyjnym Sotheby’s obraz „L’Éclat” sprzedany został za 3,4 mln dolarów czyli blisko 13,5 mln zł. Z kolei w 2019 jej obraz „La sottoveste rosa” kupiono za 52 mln zł. I wreszcie w lutym tego roku na aukcji w londyńskim Christie’s „Portrait de Marjorie Ferry” pędzla polskiej malarki osiągnął cenę 82 mln zł. Stał się on tym samym najdroższym obrazem polskiego artysty w historii.

Nowy album to niezwykły projekt wydawniczy. Realizowany jest razem ze spadkobierczyniami spuścizny po malarce – Victorią de Lempicka (wnuczka malarki) oraz prawnuczką – Marisą de Lempicka, zarządzającą fundacją Tamara de Łempicka Estate. Prezentuje zarówno obrazy i rysunki Tamary Łempickiej, ale można w nim znaleźć także biografię artystki, wspomnienia o niej, jak i analizę jej życia i twórczości. To, co wyróżnia tę publikację, to różnorodność tekstów wyróżnia publikację. Pierwszy z nich podejmuje dogłębną analizę twórczości Łempickiej, napisaną przez krytyczkę i teoretyczkę sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, prof. Marię Annę Potocką. Dalsza cześć książki to sentymentalna podróż oparta na biografii i wspomnieniach o królowej art déco snuta przez jej prawnuczkę.

Różne wersje albumu i kalendarz

Początek roku 2021 zaowocuje wydaniem miniaturowej wersji albumu, który zawierać będzie około 60 reprodukcji, natomiast w kolejnych miesiącach zakładane jest wydanie wersji luksusowej albumu, o niestandardowym dużym formacie, specjalnie dobranym papierze, wyrafinowanym i eleganckim projekcie graficznym. Tymczasem można nabyć już kalendarz na rok 2021 prezentujący najbardziej znane i cenione dzieła Tamary Łempickiej. Stanowi on hołd artystki złożony wyzwolonym kobietom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *