„Nie jesteśmy złym narodem”. Katarzyna Dowbor o byciu pisarką [WYWIAD]
19 maja, 2018
Na taki sukces czekaliśmy! Paweł Pawlikowski z nagrodą za reżyserię w Cannes
20 maja, 2018

Euforia, szaleństwa, zabawa. Obrazy z kręgu École de Paris idą pod młotek

Wystawa malarstwa z kręgu École de Paris w siedzibie DESA Unicum (fot. Facebook/Desa Unicum)

Co naprawdę działo się w latach 20. XX wieku na Montparnassie? Paryż opanowała euforia, szaleństwo i nieustanna zabawa. Marszandzi płacili swoim artystom, którzy robiąc kariery, bawili się w towarzystwie pięknych kobiet, pili alkohol i eksperymentowali z narkotykami.  To wówczas powstawały dzieła, które określa się mianem malarstwa z kręgu École de Paris. Wyłącznie te prace prezentuje wystawa w siedzibie DESA Unicum. Poprzedza ona pierwszą w Polsce aukcję, która odbędzie się 24 maja.

Dla przybyszów z Europy Środkowo-Wschodniej Paryż początków XX wieku był miastem mitycznym. Niósł obietnicę sławy i kariery. W poszukiwaniu wolności do Paryża zjeżdżali artyści z całej Europy. Próbując za wszelką cenę zapomnieć o okrucieństwach I Wojny Światowej, oddawali się euforii, szaleństwu i nieustannej zabawie. Fenomen École de Paris należy do często przywoływanych zjawisk w sztuce XX stulecia. Dziś, mówiąc o Szkole Paryskiej, wymienia się ok. 150 nazwisk, a w rzeczywistości artystów zjeżdżających do stolicy Francji były tysiące.

(fot. Facebook/Desa Unicum)

Dzieła kompletowane przez lata

Na wystawie zaprezentowano 61 dzieł autorstwa 36 artystów, którzy aktywnie współtworzyli scenę artystyczną Montparnasse’u pierwszych dekad XX wieku. Prace na wystawę dokumentującą szalone lata École de Paris zbierane były przez lata. Dzieła te stanowią przekrój twórczości najwybitniejszych twórców paryskiej bohemy artystycznej m.in. Mojżesza Kislinga (którego nazywanego „księciem Montparnasse’u”, a o jego ekscesach rozpisywała się brukowa prasa), Romana Kramsztyka, Meli Muter, Leopolda Gottlieba czy Henryka Haydena.

(fot. Facebook/Desa Unicum)

Fibak i Roefler o École de Paris

Ekspozycję poprzedził wernisaż, w ramach którego odbyło się spotkanie z najbardziej znanymi kolekcjonerami Szkoły Paryskiej w Polsce – Wojciechem Fibakiem oraz Markiem Roeflerem. Rozmawiano o historii samego nurtu, życiu paryskiej bohemy artystycznej i o tym dlaczego École de Paris przeżywa swój renesans na światowym rynku sztuki.

Wystawa potrwa do 24 maja, a następnie wszystkie dzieła pójdą pod młotek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *