„Gułag nad Wisłą”. Wstrząsająca opowieść o komunistycznych zbrodniach po wojnie
27 kwietnia, 2019
,,Pilot Ci tego nie powie”. Koniec z mitami na temat latania samolotami
29 kwietnia, 2019

Rzeźby i grafiki w pałacowych klimatach. Korczew otwiera się na artystów

Wystawa rzeźby Jakuba Łęckiego i grafiki Piotra Szulkowskiego dostępna jest w nowych przestrzeniach ekspozycyjnych Pałacu w Korczewie (fot. mat. pras.)

Odlewy z brązu powstałe metodą traconego wosku, rzeźbione własnoręcznie czy grafiki wykonane techniką serigrafii. W odnowionych salach, odrestaurowanej oranżerii oraz pałacowym parku w Korczewie na Podlasiu wyeksponowane zostały prace artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, profesora Jakuba Łęckiego oraz Piotra Szulkowskiego. Tą ekspozycją Fundacja „Pałac w Korczewie” symbolicznie otwiera przestrzenie pałacu dla artystów, którzy od zawsze są tam mile widziani. Wystawę można zwiedzać do 30 września 2019 roku.

Jakub Łęcki wszystkie swoje rzeźby wykonuje metodą traconego wosku. Są to przeważnie odlewy z brązu. W swoich kompozycjach wykorzystuje również takie materiały jak kamień, szkło witrażowe, drewno, cyna, miedź. Wszystko rzeźbione jest własnoręcznie przy użyciu zrobionych przez artystę narzędzi, bez form ani odcisków. Na wystawie pojawią się również duże obiekty rzeźbiarskie, do których artysta wykorzystuje pozyskane z rozbiórki drewniane elementy starych domów i ich metalowe części. Prezentowane prace zostały wykonane w latach 1991-2018.

W grafikach Piotra Szulkowskiego, wykonanych techniką serigrafii, przebija się inspiracja wodą i wszystkimi jej aspektami fizyczno-wizualnymi. Jak mówi sam artysta, wynika to z faktu, że na przestrzeni życia miał styczność z wodą jako czymś pięknym i ciekawym. W dorosłym życiu artystycznym woda zyskała miano świadomego obiektu twórczego. Szulkowski projektuje wszystko za pomocą rapidografu na kalce, następnie projekt poddawany jest obróbce cyfrowej, po czym klisze wpuszczane są do naświetlania siatki. Wszystko kończy się na stole serigraficznym.

Rzeźba Łódź wykonana z drewna i metalu (fot. mat. pras.)

O artystach

Jakub Łęcki urodził się w 1961 roku w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 w pracowni prof. Stanisława Kulona w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2012 roku profesor nadzwyczajny tej uczelni. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Zdobył główną nagrodę Grand Prix 2003 na Międzynarodowym Konkursie SATYRYKON w Legnicy. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za rzeźbę „Telewizja” w ogólnopolskim konkursie „Telemagia”, organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie i pismo „Teletydzień”, a w 2006 Nagrodę Specjalną za rzeźbę „Cymbały polskie” w ogólnopolskim konkursie „Tuba Satirica” w Toruniu.

Piotr Szulkowski urodził się w 1971 roku, a dyplom uzyskał w 2000 w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego oraz aneks w pracowni prof. Adama Myjaka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Od 2009 roku doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od blisko 15 lat asystent w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako asystent w Otwartej Pracowni Rzeźby u prof. Jakuba Łęckiego na Wydziale Rzeźby w ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką, fotografią, malarstwem i rzeźbą.

O pałacu

Pałac w Korczewie leży na Podlasiu Nadbużańskim niedaleko Drohiczyna. Wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. Jego historia przez stulecia była bardzo burzliwa. Po długich latach zniszczeń wojennych i zaniedbania, w 1989 roku powróciły do Polski siostry Renata i Beata Ostrowskie, dla których pałac był domem rodzinnym i mieszkały tu w dzieciństwie. Odkupiły budynek za symboliczną kwotę i rozpoczęły jego remont, który trwa do dziś.

Pałac udostępniany jest dla zwiedzających codziennie. W skład kompleksu wchodzi także park oraz rozliczne budynki, takie jak Kuźnia Pałacowa, w której mieści się obiekt noclegowy oraz restauracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *